Afganistan Kazakları ağzı
  1. Tez No: 43931
  2. Yazar: NERGİS BİRAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET B. ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 695
Özet
ÖZET Kazakistan'daki zulüm ve kıtlık yıllarının ardından oldukça zor şartlarda 1932-1933 yıllarında Afganistan'a geçen Kazaklar, 50-52 yıl kadar burada yaşadıktan sonra, 1982 yılında Türkiye'ye getirilmişlerdir. Kayseri'ye yerleştirilen kazaklardan, gelmelerinden bir yıl kadar sonra incelediğimiz derlemeler yapılmıştır. Çalışmamız, kasetlerin deşifre edilmesiyle elde edilen metinlerden ve yapılan soruşturmalardan yola çıkarak hazırlanmıştır. Tez, giriş, inceleme (ses bilgisi ve şekil bilgisi) sonuç, metinler ve sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Ses bilgisi, ünlüler ve ünsüzlerin incelendiği iki alt bölümden meydana gelmektedir. Bu alt bölümlerde sesler ve ses hadiseleri incelenmiştir. Şekil Bilgisi, yapım ve çekim eklerinin ayrı ayrı incelendiği iki alt bölüm olarak hazırlanmıştır. Yapım ekleri kısmında isimden isim, isimden M, fiilden isim, fiilden fiil yapma ekleri, metinlerden tesbit edilen örnekleri de verilerek incelenmiştir. Diğer kısımda, isim, sıfat, zarf, zamir, fiil ve edatlar incelenmiştir. İsimler kısmında isim çekim ekleri; sıfatlar kısmında sıfat türleri; zarflar kısmında zarf türleri; zamirler kısmında zamir türleri; şahıs ve işaret zamirlerinin çekimleri; fiiller kısmında şahıs ekleri; şekil ve zaman ekleri ile çekimleri; fiillerin birleşik çekimleri, sıfat-fiil ve zarf-fiil ekleri; edatlar kısmında da ifade ettikleri manaya ve kullanışlarına göre edat türleri incelenmiştir. Bütün bu bölümlerde, incelenen konuyu desteklemesi açısından metinlerden çıkarılan örnekler de verilmiştir. Sonuç bölümünde, Afganistan Kazaklarının ağzı üzerinde yapılan çalışmada tesbit edilen önemli ses ve şekil bilgisi özellikleri değerlendirilmiştir.II Kaynakçada, sadece bu araştırmanın hazırlanmasında baş vurulan eserler belirtilmiştir. Metinler, 1982 yılında Kayseri'nin Yenişehir (Beşparmak) Mahallesi'nde yerleştirilmiş olan Kazaklardan derlenmiştir. Bu bölümde, Kazakların hayat tarzları, âdetleri, Rusya'dan Afganistan'a oradan da Türkiye'ye geliş hikâyeleri, şiir ve şarkılarla çeşitli konularda bilgi verici sohbetler bulunmaktadır. Sözlük bölümünde, metinlerde geçen sıradan bir Türkiye Türkünün anlayamayacağı kelimeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Following cruelty and poor years suffered, Kazakhs moved to Afghanistan in 1932-1933 under extremely harsh conditions and after they lived there for 50-52 years, they were brought to Turkey in 1982. These examined collections have been gathered from Kazakhs located in Kayseri about one year after their arrival. This study has been prepared based on the texts obtained after deciphering of band-cassettes, and the interviews and investigations made therein. This thesis consists of introduction, examining (phonetics and Morphology), conclusion, texts and dictionary sections. Phonetics consists of two subsection, one deals with vowel and other deals with consonants. Phonetics and phonetic cases have been examined in these subsections. Morphology has been examined in two subsections. In one subsection constructive suffixes have been examined and in other subsection endings have been studied. In constructive suffixes section, suffixes used for making noun from noun roots, verbs from noun roots, noun from verbal roots, verbs from verb roots have been studied and their examples have been given from texts. In other subsection, nouns, adjectives, adverbs, pronouns, verbs and particles have been examined. In nouns section-noun endings; in adjectives section - adjective types, in adverbs section - adverbs types, in pronouns section - pronoun types, personal and demonstrative pronouns conjugations, in verbs section - verbal endings, morphology and time endings and their conjugations, collective conjugation of verbs, adjectives-verbs and adverbs-verbs endings, in particles section - particles types according to their expressing meaning and their use have been examined.IV In order to support the examined subject, examples from texts have also been provided in all these sections. In the conclusion section - characteristics of essential phonetic and morphological differences determined in the study made on dialect of Kazakhs living in Afghanistan have been evaluated. In Work Cited section only the works applied to in this study have been given. Texts have been collected from Kazakhs located in Yenişehir (Beşparmak) Quarter of Kayseri in 1982. This section consists of interviews providing information about Kazakhs life style, traditions, customs, their stories about moving from Russia to Afghanistan, then moving from Afghanistan to Turkey, their poemsand songs. In Dictionary section, the words used in texts but not being understood by ordinary Turks living in Turkey have been explained.