Büyükşehir belediyelerinde iç denetim ve teftiş kurullarının etkinliği
Efficiency of internal auditing and commitee of inspection in metropolitian municipalities
  1. Tez No: 819352
  2. Yazar: GİZEM FESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN VELİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1982 Anayasa'sının 127'nci maddesinde yer alan“büyük yerleşim merkezleri için özel yönetim biçimleri getirilebilir”hükmü ile ilk olarak 1984 yılında yönetim sistemimize giren büyükşehir belediyeleri; yerel düzeydeki kararlarını kendi organları vasıtasıyla alabilen, alt kademdeki belediyeler arasında koordinasyonu ve denetimi sağlayan, görev, yetki ve sınırları kanunla belirlenmiş ve belde sakinlerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyet gösteren, idari ve mali özerkliğe sahip yönetim biçimleri olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde büyükşehir belediyeleri, son yasal düzenlemelerle birlikte sayıları 30'a ulaşan ve ülke nüfusunun büyük bir kısmının yaşadığı, sorumlulukları gün geçtikçe artan idareler haline gelmiştir. Hal böyle iken büyükşehir belediyelerinin gerek iç gerekse de dış denetim örgütlenmeleri tarafından denetlenmesi giderek önem kazanmıştır. Hâlihazırda büyükşehir belediyeleri, iç denetçiler ve belediye müfettişleri vasıtasıyla iç denetime tabi tutulmaktadır. Ancak denetimde yaşanan bu ikili yapı bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Çalışma kapsamında büyükşehir belediyelerinde iç denetim ve teftiş kurullarının etkinliğinin belirlenmesi amaçlanarak büyükşehir belediyelerinde görev yapmakta olan iç denetçi ve müfettişlere birincil veri toplama yöntemlerinden biri olan anket uygulanmıştır. Anket kapsamında; denetim faaliyetlerinin bağımsızlığı, denetim birimlerinin özlük hakları, mesleki güvenceleri, üst yönetici ile iki denetim birimi arasındaki ilişki ve denetim birimlerinin hukuksal yapısı incelenmiştir. Araştırma kapsamında iç denetim ve teftiş kurullarının faaliyetlerinde rastlanılan sorunlar tespit edilmiş ve daha etkili, ekonomik ve verimli bir denetim sisteminin tesis edilebilmesi adına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metropolitan municipalities, which first entered our management system in 1984 with the provision“special forms of management can be introduced for large residential centers”contained in Article 127 of the 1982 Constitution, are defined as administrative and financial autonomous forms of management that can make Decrees at the local level through their own bodies, provide coordination and supervision between lower-level municipalities, their duties, powers and boundaries are determined by law and operate to meet the common needs of residents of the town. Nowadays, metropolitan municipalities have become administrations whose number has reached 30 with the recent legal regulations and where a large part of the country's population lives, whose responsibilities are increasing day by day. Thus, it has become increasingly important for metropolitan municipalities to be audited by both internal and external audit structures Currently, metropolitan municipalities are subject to internal audit through internal auditors and municipal inspectors. However, this dual structure experienced in the audit has brought some problems with it. Within the scope of the study, a questionnaire from the primary data collection methods was applied to the internal auditors and inspectors working in metropolitan municipalities in order to determine the effectiveness of the internal audit and inspection boards in metropolitan municipalities. Within the scope of the survey; the independence of audit activities, personal rights of audit units, professional guarantees, the relationship between the top manager and the two audit units and the legal structure of audit units were examined. Within the scope of the research, the problems encountered in the activities of the internal audit and inspection boards have been identified and various suggestions have been made in order to establish a more effective, economical and efficient audit system.