'Konut hakkı'ndan sosyal mekânsal ayrışmaya: Karaman'da TOKİ'nin lüks ve sosyal konut uygulamaları
From 'right to housing' to social spatial segregation: TOKI's luxury and social housing practices in Karaman
- Tez No: 819353
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
1950'li yıllarda Sanayi Devrimi ile kırdan kente göç, hızlı nüfus artışı, konutların yenilenme ihtiyacı gibi nedenlerle konut gereksinimi ciddi boyutlara ulaşmıştır. Ortaya çıkan konut açığını gidermek için çeşitli ulusal ve uluslararası belgelerle“konut hakkı”adı altında devletlere görev ve sorumluluklar yüklenmiştir. Türkiye'de de devlet, bu dönemden sonra dezavantajlı kesimlerin konut hakkını gerçekleştirmek için çeşitli politikalarla sosyal konut üretimine başlamış, bu alanda faaliyetlerini TOKİ aracılığıyla da yürütmek istemiştir. Ancak, 1980'li yıllardan itibaren neoliberal politikalar ve küreselleşmenin etkisiyle ekonomik, sosyal, siyasal alanda yaşanan değişim sonucu oluşan gelir dağılımdaki eşitsizlik, alt gelir grubunu konut hakkına erişim konusunda olumsuz etkilerken yeni orta sınıf olarak anılan eğitimli orta sınıfın, gelir artışıyla tüketim tercihlerini, yaşam alanlarını değiştirmesine neden olmuştur. Amerika kentlerinde ortaya çıkan ve küreselleşmenin etkisiyle 1990'lı yıllardan sonra Türkiye'de de yaygınlaşan kapalı siteler, yeni orta sınıfın tercihi haline gelmiştir. Bu tarz konutlar, birlikte yaşamak istemedikleri gruplardan uzaklaşarak kendilerine benzeyen homojen gruplarla içerisinde boş zamanlarını geçirebileceği sosyal donatılara sahip kapalı sitelerde yaşayanları diğer kesimlerden ayırarak sosyal mekânsal ayrışmaya neden olmaktadır. Önceleri, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde görülen kapalı siteler, zamanla diğer küçük kentlerde de görülmeye başlamıştır. 2003 yılından itibaren yapılan hukuki ve kurumsal düzenlemelerle TOKİ de piyasa için konut üretir hale gelmiş ve sosyal konut üretiminden uzaklaşmıştır. Çalışmada, konuya ilişkin kuramsal ve kavramsal tartışmanın ardından, TOKİ tarafından alt gelir grupları için Karaman'da üretilen sosyal konutlar ile yeni orta sınıf için üretilen lüks konut örnekleri karşılaştırmalı bir şekilde sosyal mekânsal ayrışma bağlamında analiz edilmiştir. Büyük ölçekli kentlerde açıkça görülen sosyal mekânsal ayrışmanın Karaman gibi küçük ölçekli kentlere de sirayet ettiği görülmüştür. Karaman'da TOKİ tarafından üretilen sosyal konut ve lüks konut projelerinin konut standartları, toplumsal sınıf yapısı, gelir durumları açısından homojen bir yapı oluşturup sosyal-mekânsal ayrışmaya neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1950s, the need for housing reached serious dimensions due to the Industrial Revolution, rural-urban migration, rapid population growth, and the need for housing renovation. In order to overcome the housing deficit, various national and international documents have imposed duties and responsibilities on the states under the name of“right to housing”. In Türkiye, the State started to produce social housing with various policies to realize the right to housing for some disadvantaged groups after this period and it wanted to carry out its activities in this field through the TOKI. However, the inequality in income distribution resulting from the changes in the economic, social, and political spheres under the influence of neoliberal policies and globalization since the 1980s has adversely affected the lower income group in terms of access to the right to housing, while the educated middle class, referred to as the new middle class, has changed its consumption preferences and living spaces with the increase in income. The gated communities, which emerged in the American cities and became widespread in Türkiye after the 1990s with the impact of globalization, have become the choice of the new middle class. This type of housing causes social spatial segregation by separating those who live in gated communities with social facilities where they can spend their leisure time with homogeneous groups similar to themselves, away from the groups they do not want to live with. The gated communities, which were initially seen in such big cities as Istanbul and Ankara, started to be seen in other small cities over time. Since 2003, with the legal and institutional regulations, the TOKI has also become a producer of housing for the market and has moved away from social housing production. Following a theoretical and conceptual discussion on the subject, this study comparatively analyzes the social housing units produced by the TOKI in Karaman Province for the lower income groups and luxury housing units produced for the new middle class in the context of social spatial segregation. It is observed that social spatial segregation, an evident in large-scale cities, has also spread to small-scale cities such as Karaman Province. It is concluded that the social housing and luxury housing projects produced by the TOKI in Karaman Province build a homogeneous structure in terms of housing standards, social class structure, and income levels and cause social-spatial segregation.