Epilepsili adölesanlarda damgalamanın özgüvenle ilişkisinin incelenmesi
Investigation the relationship between stigma and self-confidence in adolescents with epilepsy
  1. Tez No: 819354
  2. Yazar: YAĞMUR KÖSESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİYE ARDA SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epilepsili adölesanların algıladıkları damgalama durumuyla özgüvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Eylül 2022-Mart 2023 tarihleri arasında Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 10-19 yaşları arasındaki 60 epilepsili adölesan ve 60 sağlıklı adölesanla yapılan, tanımlayıcı bir araştırmadır. Veriler katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ölçen kişisel bilgi formu ile Özgüven Ölçeği ve Çocuk Algıları Ölçeği aracılığıyla yüz yüze anket yöntemi uygulanarak toplandı. Katılımcılardan ve velilerinden onam formu ile katılım izinleri alındı. Verilerin analizi SPSS Statistics 26 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Katılımcılar arasında demografik özellikler açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the relationship between percieved stigma and self-confidence of adolescents with epilepsy. Material and Method: The research is a descriptive study conducted with 60 adolescents with epilepsy and 60 healthy adolescents aged 10-19 years who applied to Mardin Training and Research Hospital between September 2022 and March 2023. The data were collected by applying a face-to-face survey method through a personal information form measuring the sociodemographic characteristics of the participants, the Self-Confidence Scale and the Child Perceptions Scale. Permission to participate was obtained from the participants and their parents with a consent form. Data analysis was performed using SPSS Statistics 26 program.