Georg Simmel sosyolojisinin üç döneminin karşılaştırmalı analizi
The Comparative analysis about the three period of Georg Simmel's sociology
- Tez No: 81937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
II ÖZET Georg Simmel genellikle Formel Sosyoloji'nin kurucusu olarak nitelendirilir. Bununla beraber Simmel yaşamı boyunca farklı bir gelişim süreci izlemiş ve bir çok kuram ve kuramcıyı etkilemiştir. Birinci döneminde, Simmel pragmatist, evrimci bir yaklaşıma sahiptir. İkinci döneminde, Kant'a dayalı ve sosyolojik problematiğin çözümlerine ilişkin bir sosyoloji anlayışına girmiştir. Üçüncü döneminde^ Simmel Yaşama Felsefesine yönelmiş yeni bir metafizik anlayışı kullanmıştır. Amerikalı sosyologlar tarafından farklı kuramların içerisine yerleştirilen Simmel, bu kuramcılarla benzerlikler gösterse de net olarak hiçbir kurama tam olarak yerleştirilemez. Amerikan Sosyolojisi'nde önemli bir yere sahip olan Simmel Çatışma Kuramcılarını, Yapısal-İşlevselcileri ve Sosyal Davranışçı Kuramcıları bir şekilde etkilemiş ve çağdaş sosyoloji teorileri için yeni ufuklar açan bir düşünür olmuştur. Farklı alanlardaki eserleri ve etkilediği kuramlarla Simmel, sosyoloji bilimine çok önemli katkıları olmuş bir sosyologdur.
Özet (Çeviri)
Iİİ SUMMARY Georg Simmel generally characterised as the founder of the formal sociology. However Simmel, during his life, used a different progress process and affected lots of theory and theorists. In his first period, Simmel had a pragmatist, evolutionary approach. In his second period, he used a sociological understanding that was based on Kant and related to the solutions of sociological problematic. In his third period, Simmel used a new metaphysic understanding, that was inclined to Living Philosophy. Although Simmel was placed into different theoretical categories by American sociologists, he couldn't clearly be placed into any category completely, despite to the similarities with these theorists. Simmel, who has a special position in American sociology influenced the Conflict theorists, Structural-Functionalist and the Social Behaviour theorists in a way and became a thinker who brings new point of views for the contemporary sociological theories. By his studies in different areas and the theories he affected, Simmel is a sociologist who had lots of important contributions to sociology.