Üretim faktörü ve maliyet unsuru olarak araştırma-geliştirmenin üretim üzerindeki etkileri -Türkiye imalat sanayii verileri ile ekonometrik bir inceleme-
The Effects of research and developmet upon the production through factors of production and production cost: An econometric investigation with data of Turkish manufacturing industries
- Tez No: 81936
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Tezin amacı, imalat sanayiindeki araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin üretime olan katkısını araştırmaktır. Çalışmada Devlet İstatistik Enstitüsü'nün en kapsamlı verileri kullanılmış ve bu duruma rağmen ortaya çıkan bazı veri tabanı yetersizlikleri de kesit modelleri ve havuzlama (pooling) modeli yaklaşımları kullanılarak aşılmıştır. Böylece hem yarı-dinamik üretim fonksiyonlarının ve hem de üretim ve araştırma-geliştirme maliyetlerini tartılayan maliyet fonksiyonlarının ekonometrik analizi ile ampirik bulgulara ulaşılmıştır. Sonuçta, araştırma-geliştirmenin faktör büyütücü teknik gelişmeye katkıları ortaya konulmuştur. Ayrıca araştırma-geliştirme optimum etkisinin 1 yıl gecikmeli olarak gerçekleştiği, imalat sanayii üretiminde ölçeğe göre azalan verimlerin geçerli ve Beckman-nötral teknik gelişim tipinin var olduğu, araştırma-geliştirme faktör büyüklüklerinin de üretkenliği yeterli biçimde etkileyebilmeleri için 4 ile 9 kat kadar artmaları gerektiği ve bugünkü yoğunluğu ile araştırma-geliştirme faaliyetlerinin sektörel yapı uyarlama politikalarına hizmet ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose is to investigate the effect of research and development (R&D) activities upon the production of the manufacturing industries. The fundamental data were gained from the relatively most comprehensive database of SIS. Cross-section and pooling models of suitable type had to be utilized in order to overcome certain inadequacies of data. Empirical results were then obtained by means of the econometric analysis of partially dynamic production functions and weighted cost functions. Results signified factor augmenting contributions of R&D activities upon the technical progress. Important results include that the optimal effect of R&D upon production was to realize at one year lag, the Turkish manufacturing industry experiences diminishing returns and is under the influence of Beckman-neutral technical progress, R&D factors must be augmented about 4 to 9 times for an optimal productivity increase, and that R&D influence mainly the structural adjustment policies. IB