Yapay zeka teknikleri ile personel seçimi ve değerlendirmesi
Personnel selection and evaluation with artificial intelligence techniques
  1. Tez No: 819384
  2. Yazar: EMİNE BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Personel seçim ve değerlendirmesindeki amaç iş için en doğru personelin seçilmiş olmasıdır. İşletmelerin para, zaman ve rekabet avantajı gibi kazanımlar sağlayabilmesinde doğru personel seçimi giderek önem kazanmıştır. Günümüzde doğru personel seçimi ve değerlendirmesi süreci oldukça zor ve karmaşık bir hale gelmiştir. Personel seçimi ve değerlendirmesi kararları sınırlı sayıdaki insan kaynakları personelleri tarafından yapılmaktadır. Bir işe başvuran aday sayısı ve adaylardan istenilen nitelikler artmıştır. İşe alım süreçlerinde insan kaynakları personelleri aday bilgilerini tek tek incelemek durumunda kalabilmektedir. Bu durum insan kaynakları personellerinin iş yükünü arttırmış ve personel seçimi ve değerlendirmesini çok daha zor bir süreç haline getirmiştir. Bu çalışmanın ana amaçlarından birisi doğru personel seçimi ve değerlendirmesi ile doğru personele doğru zamanda ulaşabilmek ve insan kaynakları personellerinin iş yükünü azaltabilmektir. Bu çalışmada yapay zekâ, personel seçimi ve değerlendirmesi alanında kullanılmıştır. Yapay zekâ tekniklerinden olan yapay sinir ağları ve bulanık mantık ile personel seçimi ve değerlendirmesi yapabilen üç farklı model geliştirilmiştir. Çalışmada bir tekstil firmasının mavi yaka ve beyaz yaka personel seçimi ve değerlendirmesi için yapay sinir ağı modelleri oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca beyaz yaka personel seçimi ve değerledirmesi için bir bulanık mantık modeli oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda personel seçimi ve değerlendirmesinde yapay zekâ kullanımının başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of personnel selection and evaluation is to select the right personnel for the job. Choosing the right personnel has become increasingly important for businesses to provide gains such as money, time and competitive advantage. Today, the selection and evaluation of the right personnel has become quite difficult and complex. Personnel selection and evaluation decisions are made by a limited number of human resources personnel. The number of candidates applying for a job and the qualifications required from candidates have increased. During recruitment processes, human resources personnel may have to examine the candidate information one by one. This situation has increased the workload of human resources personnel and made personnel selection more difficult. One of the main purposes of this study is to reach the right personnel at the right time with the right personnel selection and evaluation and to reduce the workload of the human resources personnel. In this study, artificial intelligence was used in the field of personnel selection and evaluation. Two different models that can select and evaluate personnel with artificial neural networks and fuzzy logic which are the artificial intelligence techniques have been developed. In the study, an artificial neural network model was created for the selection and evaluation of blue-collar and white-collar personnel of a textile company. In addition, a fuzzy logic model was created for the selection and evaluation of white-collar personnel. As a result of study, it was observed that the use of artificial intelligence in personnel selection and evaluation gave successful result.