Diyabetik hastalarda enfekte kök kanallarındaki mikroorganizmaların PCR yöntemi ile tespit edilmesi
Detection of microorganisms in infected root canals by PCR method in diabetic patients
  1. Tez No: 819383
  2. Yazar: SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu tezin amacı diyabetik hastaların birincil ve ikincil/ısrarcı enfeksiyona sahip kök kanallarından alınan örneklerde Enterococcus faecalis, Prevotella intermedia, Fusobacterium nucleatum, Porphyromonas gingivalis, Peptostreptococcus micros, Streptococcus spp. ve Candida albicans varlığının polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak değerlendirilmesidir. Yöntemler: Birincil (15) ve ikincil/ısrarcı (15) enfeksiyona sahip 30 kök kanalından mikrobiyal örnekler alındı. Altı bakteri ve bir mantar türünün belirlenmesi içinPolimeraz Zincir Reaksiyonu tekniği kullanıldı. Örneklerden ekstrakte edilen Deoksiribonükleik asit, bakteriler için önce 16S Ribozomal Ribonükleik asid ve ardından türe özgü primerler kullanılarak hedef türlerin varlığı açısından analiz edildi. Yaş bakımından gruplar arasındaki farklılık iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ile analiz edildi. Sözel yapıdaki değişkenler bakımından gruplar arasındaki farklılıklar Pearson Ki-kare, Yates Düzeltmeli Ki-kare ve Fisher Kesin Ki-kare testleri ile incelendi. Anlamlılık düzeyi %5 kabul edildi. Bulgular: Örneklerin tümünde 16S Ribozomal Ribonükleik asid belirlendi. 21 örnekte, 6 spesifik bakteri primer çiftinden 1 veya daha fazlası için amplikon tespit edildi. Ribozomal Ribonükleik asid tespit edilen 9 örnekte spesifik primerlerin hiçbiriyle amplikon gözlenmedi. Çalışma hedefi olan mikroorganizmalar bakımından birincil ve ikincil/ısrarcı enfeksiyonlarda görülme sıklığı arasında fark bulunmadı (p>0.05). Streptococcus spp. hem birincil (%53.3) hem de ikincil/ısrarcı enfeksiyonlarda (%46.7) en çok saptanan tür oldu. Çalışmaya dahil edilen örneklerin hiçbirinde C. albicans tespit edilmedi. Sonuç: Diyabetik hastalarda birincil ve ikincil/ısrarcı kök kanal enfeksiyonlarının benzer polimikrobiyal içeriğe sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to evaluate the presence of Enterococcus faecalis, Prevotella intermedia, Fusobacterium nucleatum, Porphyromonas gingivalis, Peptostreptococcus micros, Streptococcus spp.and Candida albicans in samples from primary and secondary/persistent infected root canals of patients with diabetes mellitus using polymerase chain reaction. Methods: Microbial samples were taken from 30 root canals; primary infection (15) and secondary/persistent (15) infection. Polymerase chain reaction technique was used for the detection of 6 bacterial and 1 fungal species. The Deoxyribonucleic acid extracted from the samples was analyzed for the presence of 16S Ribosomal Ribonucleic acid and then for the target species by using species-specific primers.The difference between groups in terms of age was analyzed by Independent Sample T test. Qualitative variables were statistically analyzed using Pearson chi-squared, Yates corrected chi-squared and the Fisher's exact tests. A significance level of 5% was adopted. Results: 16S Ribosomal Ribonucleic acid was detected inthe all specimens.Twenty-one samples were yielded amplicons with 1 or more of 6 specific bacterial primer pairs. No amplicons with any of the specific primers were observed in the 9 samples which Ribosomal Ribonucleic acid was detected. All tested microorganisms were detected in equal prevalence in both primary and secondary/persistent root canal infections (p>0.05). Streptococcus spp. was the most commonly detected species in both primary (53.3%) and secondary/persistent (46.7%) infections. C. albicans was not detected in any of the samples included in the study. Conclusion: It was observed that primary and secondary/persistent root canal infections had similar polymicrobial composition in patients with diabetes mellitus.