Meme kanseri hastalarında içselleştirilmiş stigmatizasyon ve ayrımcılık algısının belirlenmesi: bir ölçek geliştirme çalışması
Determination of internalised stigmatisation and discrimination perception in breast cancer patients: a scale development study
  1. Tez No: 819387
  2. Yazar: ESRA DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmanın amacı“Meme Kanseri Hastalarında İçselleştirilmiş Stigmatizasyon ve Ayrımcılık Algısı Ölçeği”ni geliştirmektir. Materyal ve Metod: Araştırma 01/06/2022-15/06/2023 tarihleri arasında bir devlet hastanesi ve üniversite hastanesinin onkoloji klinikleri ile radyoterapi ve kemoterapi ünitesinde yürütüldü. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma tasarımının birlikte kullanıldığı iç içe karma desenden yararlanıldı. Nitel araştırma tasarımının kullanıldığı birinci aşamada 27 meme kanseri hastası ile fenomenolojik görüşmeler yapıldı. Meme kanseri hastaları ile yapılan görüşmeler ve bu konudaki literatür taranarak ölçek madde havuzu oluşturuldu. Nicel araştırma tasarımının kullanıldığı ikinci aşamada ölçek geliştirme adımları doğrultusunda 402 meme kanseri hastasına“Meme Kanseri Hastalarında İçselleştirilmiş Stigmatizasyon ve Ayrımcılık Algısı Ölçeği Taslağı”nın geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulandı. Nicel verilerin analizinde SPSS 28.0 ve IBM SPSS Amos 21.0 programlarından, nitel verilerin analizinde MAXQDA 22 programından yararlanıldı. Bulgular: Meme Kanseri Hastalarında İçselleştirilmiş Stigmatizasyon ve Ayrımcılık Algısı Ölçeği'nin uzman görüşü sonrası Kapsam Geçerlik İndeksi 0,94 olarak belirlendi. Doğrulayıcı faktör analizi sonrasında Meme Kanseri Hastalarında İçselleştirilmiş Stigmatizasyon ve Ayrımcılık Algısı Ölçeği 26 madde ve 6 alt boyuttan (sosyal izolasyon, ayrımcılık ve dışlanma, yetersizlik hissi, beden imajı, ön yargı ve olumsuz tutum) oluşan son halini aldı. Ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 2,906; GFI: 0,868; AGFI: 0,856; CFI: 0,906; RMSEA:0,069; SRMR:0,065 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this methodological and descriptive study was to develop“Perception of Internalised Stigmatisation and Discrimination in Breast Cancer Patients Scale”. Materials ve Methods: The research was carried out from 01/06/2022 to 15/06/2023 at oncology clinics, as well as radiotherapy and chemotherapy units, in a state hospital and a university hospital. A nested mixed design, combining qualitative and quantitative research approaches, was employed for this study. In the firs phase, qualitative research design was utilized, and phenomenological interviews were conducted with 27 breast cancer patients. A scale item pool was created by analysing the interviews with the breast cancer patient and the literature on the topic. In the second stage, in which the quantitative research design was used, the validity and reliability analyzes of the“Perception of Internalised Stigmatisation and Discrimination in Breast Cancer Patients Scale Draft”were applied to 402 breast cancer patients in line with the scale development steps. The quantitative data were analyzed using SPSS 28.0 and IBM SPSS Amos 21.0 software, while qualitative data analysis was performed using MAXQDA 22 software. Findings: The Perception of Internalised Stigmatisation and Discrimination in Breast Cancer Patients Scale, according to the expert opinion, the content validity index of the scale was set at 0.94. After confirmatory factor analysis, the“Perception of Internalised Stigmatisation and Discrimination in Breast Cancer Patients Scale ”, comprised of 26 items and 6 sub-dimensions (namely social isolation, discrimination and exclusion, feeling of inadequacy, body image, prejudice, and negative attitude). Goodness of fit values of the scale χ²/sd: 2,906; GFI: 0.868; AGFI: 0.856; CFI: 0.906; RMSEA:0.069; SRMR was determined as 0.065.