Anadolu'da Neolitik Çağ'dan Erken Tunç Çağı sonuna kadar olan dönemlerde tasvirli sanat eserlerinde boğa kavramı
Assesment of bull depicted in the archaeological finds dated between the beganning of the Neolithic and the end Early Bronze Age in Anatolia
- Tez No: 81940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME HÜRYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu“Anadolu'da Neolitik Çağ'dan Erken Tunç Çağı Sonuna Kadar Olan Dönemlerde Tasvirli Sanat Eserlerinde Boğa Kavramı”nın araştırılması, tanıtımının yapılması ve yorumlarının değerlendirilmesidir. Her çağ ve her merkez önce kendi içinde tanıtılmış, sonra genel olarak söz konusu çağın buluntuları merkezler bazında yorumlanmıştır. Boğa betimli eserlerin boynuz biçimleri ve gövde formları temel alınarak çeşitli tiplere ayrılma yoluna gidilmiştir. Bunların dışında boynuz biçimleri kesin belli olmasa da boğa olarak yorumlanan eserler de mevcuttur. Boğa betimli eserler; Neolitik Çağ'da mimaride duvar resimleri ve duvar aplikleri, çanak çömlek üzerinde boyama-kabartma-çizi bezeme yöntemleri ve figürin, Kalkolitik Çağ'da çanak çömlek üzerinde kabartma bezeme ve figürin, Erken Tunç Çağı'nda ise figürin ve heykelcik olarak görülmüşlerdir. Eserlerin yapımında bir örnek dışında ( Neolitik Çağ'da taş figürin ) Neolitik ve Kalkolitik Çağ'da kil. Erken Tunç Çağı'nda kil ve bakır kullanılmıştır. Anadolu'da Neolitik ve Kalkolitik Çağ arasında doğrudan ilişkiyi gösterecek eserler çok azdır. Bunu, sadece yerleşmenin Neolitik Çağ'da başlayıp Kalkolitik Çağ'da da devam eden merkezlerde görmekteyiz. Neolitik Çağ'da özellikle Orta Anadolu Bölgesinde görülen“boğa kültü”olarak tanımlanan düşünce Kalkolitik Çağ'da yavaşlamış (bu çağda birkaç merkezde kazı yapılmasından dolayı zengin değildir), Erken Tunç Çağı'nda zamanın gereklerine uyarak değişmiş ve bazı merkezlerin yoğun olarak boğa betimli eserlere sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is mainly concerned on one hand with the grasping and studying, on the other hand with definition and assesment of bull depicted in the archaeological finds dated between the beginning of the Neolithic and the end Early Bronze Age in Anatolia. First each period and related centers have been comperhensively introduced. Then the finds of the period of concern which came from some centers have been evaluated. According to the finds depicted with bull motifs and with respect to the horn types and body forms of the bulls many types have been classified. In some cases inspite of having no clear horn types there are some finds interpreted as bulls. Bull shaped traces have been seen as wall pictures and wall-light (Pillar) in architecture in the Neolithic Age, as the applications of painting, relief trace ornamentation (incise) and statuette in the Chalcolithic Age and statuette and sculpture in the Early Bronze Age. Except one sample (stone statuette in the Neolithic Age) the material used in the production of these archaeological finds is mainly of clay in the Neolithic and Chalcolithic periods. Moreover, copper has been used beside clay during in the Early Bronze Age. There are few traces that show a direct relation between the Neolithic and the Chalcolithic Ages in Anatolia. We can only experience this at the centres where the settlement begins in the Neolithic Age and continues in the Chalcolithic Age. The idea that is described as“bull culture”seen in the Neolithic Age especially in Central Anatolia,had been ceased in the Chalcolithic Age and the Early Bronze Age had changed due to the requirements of its period and bull shaped traces had been coarsely seen in some centres.