Entomopatojen nematod heterorhabditis bacteriophora HBH hibrit irkinin in vivo ve in vitro üreti̇m sonrasi konukçu arama davranişlarinin araştirilmasi
Investigation of host-seeking behaviors of the entomopathogenic nematode heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain after in vivo and in vitro production
  1. Tez No: 819390
  2. Yazar: AYDAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALPER SUSURLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Entomopatojen nematodlar, bitki zararlılarıyla mücadelede önemli bir rol oynayan doğal düşmanlardır. Bu nematodlar, Rhabditida takımı, Steinernematidae ve Heterorhabditidae familyalarında yer alan mikroskobik ipliksi solucanlardır. Genellikle toprakta yaşayan ve aktif olarak hareket eden bu nematodlar, kendilerini bir ara konukçu olarak kullanacakları böcekleri enfekte etmek amacıyla hareket ederler. Entomopatojen nematodlar, böceklerin vücutlarının doğal açıklıklarından veya deri yoluyla girdikten sonra böceği enfekte ederler. Bu enfeksiyon süreci, nematodların taşıdığı simbiyont bakterilerin böcek vücudunda üremesi ve toksinlerin salınmasıyla gerçekleşir. Bu tez çalışmasında, konukçu arama davranışlarının karşılaştırılması amacıyla Heterorhabditis bacteriophora HBH Hibrit ırkının infektif juvenillerin (IJ'ler) üretimi, in vitro ve in vivo olmak üzere iki farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. IJ'ler 2 kontrol kolu ve 1 larva kolu olan Y-Olfaktometre düzeneği içerisine 1000 IJ dozunda orta noktadan uygulanmıştır. Sonrasında bu düzenek 25°C'lik inkübatörde sabit koşullarda bekletilmiştir. 2. gün ve 4. gün sonunda olfaktometre düzeneği açılıp larva koluna ve kontrol kollarına yönelen IJ miktarları belirlenmiştir. Bunun sonucunda in vivo ortamda üretilen IJ'lerde 2. günde larva koluna yönelimin %52,75 olduğu belirlenmiştir. Bu oran in vivo 4. günde %30,63 olarak bulunmuştur. In vitro ortamda üretilen IJ'lerde 2. günde larva koluna yönelime bakıldığın larva koluna yönelimin %35,66 olduğu görülmüştür. Bu oran in vitro 4. gün için %46,59 olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak yapılan çalışma sonucunda konukçu ölüm oranı en fazla in vivo 4. günde görülmüştür. Konukçu disekte edildiğinde en fazla IJ miktarı in vivo 4. günde bulunmuştur. Sonuç olarak in vivo üretimle elde edilen IJ'lerin konukçu arama davranışlarının in vitro üretim ile elde edilen IJ'lere göre konukçuya yönelimlerinin kısa sürede daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPN) play a significant role in the biological control of plant pests. These nematodes belong to the orders Rhabditida, families Steinernematidae and Heterorhabditidae, and they are microscopic thread-like worms. They typically reside in the soil and actively move around to seek insect hosts for their survival. Entomopathogenic nematodes enter the insect's body through natural openings or via the integument, infecting their internal organs. This infection process occurs through the reproduction of bacterial symbionts released by the nematodes within the insect's body, accompanied by the secretion of toxins. In this thesis study, the production of infective juveniles (IJs) of Heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain was conducted using two different methods: in vivo and in vitro, with the aim of comparing host-seeking behaviors. IJs were applied at a dosage of 1000 IJs from the central point into the Y-Olfactometer device, which consisted of 2 control arms and 1 larva arm. Subsequently, the apparatus was kept under constant conditions in an incubator at 25°C. On the 2nd and 4th days, the number of IJs attracted to the larva arm and control arms was determined by opening the olfactometer arms. As a result, the larva arm attraction on the 2nd day was determined to be 52.75% in vivo, while on the 4th day, it was 30.63% in vivo. In vitro, the larva arm attraction on the 2nd day was found to be 35.66%, and on the 4th day, it was 46.59%. Additionally, the study revealed that the highest host mortality rate was observed on the 4th day in vivo. Upon dissection of the hosts, the highest number of IJs was found on the 4th day in vivo. Consequently, it was evident that IJs produced through in vivo methods exhibited a higher and quicker host-seeking tendency compared to those produced through in vitro methods.