The impact of cognitive behavioral therapy on metacognition and recognition memory in people with Obsessive-Compulsive Disorder
Obsesif-Kompulsif Bozukluğu olan bireylerde bilişsel davranışçı terapinin üstbiliş ve tanıma belleği üzerindeki etkisi
- Tez No: 819403
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) olan bireylerin hastalıkla ilişkili bilişsel etkilenmeler yaşadıkları tespit edilmiştir. Ancak özellikle OKB'de hafızayı araştıran çalışmalar tartışmalı olduğu için bu etkinin hangi bilişsel süreçlerde ve nasıl gerçekleştiği hala belirsizdir. Son araştırmalar, üstbilişsel süreçlerin OKB'de sağlıklı kontrollere göre farklılık gösterdiğini ve hastalığın hem klinik semptomları hem de bilişsel etkisi ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca bilişsel davranışçı terapinin (BDT) en etkili davranışçı tedavi yöntemlerinden biri olduğu ve OKB'de görülen olumsuz üstbilişsel süreçlerde de iyileşme sağladığı bildirilmektedir. Bu amaçla, OKB tanılı 46 birey ve 50 sağlıklı kontrol, tanıdık ve tanıdık olmayan nötr uyaranlar (kelime-manzara fotoğraf çiftleri) kullanılarak öğrenme kararı (ÖK), ÖK doğruluğu ve tanıma belleği puanları açısından karşılaştırıldı. Katılımcılara ayrıca klinik ölçekler verildi. Ek olarak, BDT'nin bu bilişsel alanlar üzerindeki potansiyel etkisinin araştırılması amaçlandı. OKB hastalarına on seans BDT uygulandı; klinik puanları, bellek ve üst biliş puanları BDT'yi takiben elde edildi. OKB'si olan bireylerin daha düşük öğrenme kararı derecelerine, öğrenme kararı doğruluğuna ve tanıma performansı puanlarına sahip olması bekleniyordu. Ayrıca BDT sonrası bu puanlarda artış olacağı varsayıldı. Hastalıkla ilgili olmayan uyaranlar sunulduğunda, OKB hastalarının bir hafıza sorunu yaşamadıkları ancak yine de daha düşük ÖK dereceleri ve ÖK doğruluk puanları verdikleri görüldü. Terapi seanslarından sonra, katılımcıların ÖK dereceleri ve ÖK doğruluk puanları önemli ölçüde arttı, ancak bellek puanlarında anlamlı bir değişikliğe rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
It was established that individuals with OCD experience cognitive effects associated with the disease. However, which cognitive processes and how this effect occurs is still unclear since studies investigating memory in OCD are controversial. Recent studies suggested that metacognitive processes differ in OCD compared to healthy controls and may be associated with both clinical symptoms and cognitive impact of the disease. Moreover, cognitive behavioral therapy (CBT) is reported that it is one of the most effective behavioral treatment methods and causes improvement in negative metacognitive processes seen in OCD. For this goal, 46 individuals diagnosed with OCD and 50 healthy controls were compared on JOL judgments, JOL accuracy, and recognition memory scores using familiar and unfamiliar neutral stimuli (word-scene photo pairs). Participants were also given BDI, BAI, MOCI, Y-BOCS(only for clinical group), SCID-V(only for control group). Additionally, it is sought to explore the potential impact of CBT on these cognitive areas. Ten sessions of CBT were applied to OCD patients; their clinical scores, memory, and metacognition scores were acquired following CBT. It was expected that individuals with OCD would have lower JOL judgments, JOL accuracy, and recognition performance scores. Also, it was hypothesized that an increase in these scores would be observed following CBT. It was observed that when non-disease-related stimuli were presented, OCD patients did not encounter a memory problem but gave lower JOL judgments and JOL accuracy scores. After the therapy sessions, participants' JOL judgments and JOL accuracy scores increased significantly, but memory scores did not change.