Kitle iletişim aracı olarak sanatın, makina halı dokumaları örneğinde, endüstriye kazandırılması
Introduction of art as a mass media to the industry in the example of machine carpet weaving
- Tez No: 819413
- Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Halı dokuma endüstrisi, halıların sanat eseri olarak kabul edilmesiyle zengin bir sanat ve zanaat tarihine sahiptir. Bununla birlikte, endüstri yeni teknolojileri benimsemekte yavaş kalmıştır. Sanatı bir kitle iletişim aracı olarak sektöre getirmek sanatı modernleştirmeye ve daha geniş bir izleyici kitlesi için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, geleneksel teknikleri en son teknoloji ile birleştiren makine halı dokumacılığıdır. Sanatı bir kitle iletişim aracı olarak sektöre getirerek, bu gelenekleri korumaya yardımcı olurken aynı zamanda onları modern izleyiciler için daha ilgili hale getirilebilir. Bu, makine dokuma halıların güzelliğini ve işçiliğini sergilemek için sosyal medyayı ve diğer dijital platformları kullanmanın yanı sıra çağdaş zevklere hitap eden yeni tasarım ve desenleri dâhil etmeyi içerebilir. Tasarımları makine dokumacılığına uyarlayarak hem güzel hem de işlevsel halılar oluşturulabilir. Sonuç olarak, halı dokuma endüstrisine bir kitle iletişim aracı olarak sanatın getirilmesi, zengin tarihini ve geleneklerini korurken onu modernize etme potansiyeline sahiptir. Makine halısı dokumacılığı, geleneksel teknikleri en son teknoloji ile birleştirerek bunun nasıl yapılabileceğinin bir örneğidir. Çalışmada, bu yaklaşım ele alınacak ve kitle iletişim aracı olarak sanatın, makine halı dokumaları örneğinde endüstriye kazandırılması noktasındaki önemi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The carpet weaving industry has a rich history of arts and crafts, with carpets being considered works of art. However, the industry has been slow to adopt new technologies. Bringing art into the industry as a mass media can help modernize art and make it more accessible to a wider audience. An example of this is machine carpet weaving, which combines traditional techniques with the latest technology. By bringing art into the industry as a mass media, it can help preserve these traditions while making them more relevant to modern audiences. This may include using social media and other digital platforms to showcase the beauty and craftsmanship of machine woven rugs, as well as incorporating new designs and patterns that appeal to contemporary tastes. By adapting designs to machine weaving, rugs that are both beautiful and functional can be created. Consequently, the introduction of art as a mass media to the carpet weaving industry has the potential to modernize it while preserving its rich history and traditions. Machine carpet weaving is an example of how this can be done by combining traditional techniques with the latest technology. In the study, this approach will be discussed and the importance of bringing art as a mass media tool to the industry in the example of machine carpet weaving will be discussed.