Gebelerde Covid-19 korkusunun kinezyofobi ve fiziksel aktivite seviyesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fear of Covid-19 on kinesiophobia and physical activity level in pregnant women
- Tez No: 819414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Covid-19 hastalığının hızlı ve agresif bir şekilde tüm dünyaya yayılması ve bu kapsamda alınan tedbirler koronavirüs pandemisi sürecinde hamile kadınları da derin bir şekilde etkilemiştir. Hastalığın kişiler üzerinde oluşturduğu fiziksel ve psikolojik etkileri göz önüne alınarak planlanan çalışmamızın amacı, pandemi sürecinde gebelerde Covid-19 korkusunun kinezyofobi ve fiziksel aktivite seviyesi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma 18 yaş ve üzerinde olan herhangi bir komplikasyonu bulunmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 488 hamile kadın ile gerçekleştirildi. Gebelerin sosyodemografik bilgileri, gebelik öyküsü bilgileri, Covid-19 bilgileri hazırlanan veri kayıt formu ile kaydedildi. Covid-19 korkusunu değerlendirmek için Koronavirüs Korku Ölçeği (KKÖ), kinezyofobiyi değerlendirmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), fiziksel aktivite seviyelerini değerlendirmek için de Hamilelik Fiziksel Aktivite Anketi (HFAA) kullanıldı. Tüm anket ve formlar yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Çalışmaya katılan gebelerin %91,6'sında gebeliğin doğal yollarla gerçekleştiği görülmüş ve gebelerin trimesterlere göre dağılımına bakıldığında %40'ının gebeliklerinin üçüncü trimesterinde oldukları bulunmuştur. Katılımcıların %76,8'inde herhangi bir ağrı şikayetinin olmadığı ve %85,7'sinin gebelik sırasında Covid-19 geçirmediği görülmüştür. Gebelerde, Koronavirüs Korku Ölçeği medyan değeri 15, Tampa Kinezyofobi Ölçeği medyan değeri 36 olarak bulunmuştur. Araştırmamızdaki gebelerin %45,3'ünün kinezyofobi düzeyinin yüksek olduğu, çoğunluğunun hafif-orta yoğunlukta fiziksel aktivite düzeyinde oldukları belirlenmiştir. Farklı trimester gruplarındaki gebeler arasında koronavirüs korkusu, kinezyofobi düzeyi, fiziksel aktivite seviyesi açısından anlamlı farklılıklar olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The rapid and aggressive spread of the Covid-19 disease all over the world and the measures taken in this context also deeply affected pregnant women during the coronavirus pandemic. The aim of our study, which is planned considering the physical and psychological effects of the disease on individuals, is to examine the effect of fear of Covid-19 on kinesiophobia and physical activity level in pregnant women during the pandemic process. The study was carried out with 488 pregnant women aged 18 years and older, who did not have any complications and volunteered to participate in the study. Sociodemographic information, pregnancy history information, Covid-19 information of the pregnants were recorded with the prepared data registration form. The Coronavirus Fear Scale (CFS) was used to assess fear of Covid-19, the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) was used to assess kinesiophobia, and the Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ) was used to assess physical activity levels. All questionnaires and forms were filled with face-to-face interview technique. It was observed that 91,6% of the pregnant women who participated in the study were conceived naturally, and when the distribution of pregnant women according to trimesters was examined, it was found that 40% of them were in the third trimester of their pregnancies. It was observed that 76,8% of the participants did not have any pain complaints and 85,7% did not have Covid-19 during pregnancy. In pregnant women, the median value of the Coronavirus Fear Scale was 15, and the Tampa Kinesiophobia Scale median value was 36. It was determined that 45,3% of the pregnant women in our study had a high level of kinesiophobia, and the majority of them were at the level of light-medium intensity physical activity. It was observed that there were no significant differences between the pregnant women in different trimester groups in terms of fear of coronavirus, kinesiophobia level, and physical activity level (p>0,05).