Bedensel engelli sporcularda psikolojik ve bilişsel faktörlerin incelenmesi
Examination of psychological and cognitive factors in athletes with physical disabilities
- Tez No: 939836
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ, PROF. DR. GONCA İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, bedensel engelli sporcuların, atletik zihinsel enerjileri, bilinçli farkındalık (mindfulness) düzeyleri ve egzersiz bağımlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma Adana ili ve çevresinde bedensel engelli spor kulüplerine devam eden lisanslı sporcular ile yapılmıştır. Örneklem seçiminde ise, olasılıklı olmayan örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Katılımcılar, yaş ortalamaları 32,11±10,94 olan 127 bedensel engelli (107 erkek, 20 kadın) sporcudan oluşmaktadır. Bedensel engelli sporcuların, 81'i ortopedik engelli, 46'sı ise ampüte sporcudan oluşmaktadır. Bu sporcuların 50'si tekerlekli sandalye basketbol, 38'i ampüte futbol, 39'u ise bireysel bedensel engelli sporları yapmaktadır. Bu çalışmada, sporcuların atletik zihinsel enerji, bilinçli farkındalık (mindfulness) ve egzersiz bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla, 'Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği' (AZEÖ), 'Sporcu Bilinçli Farkındalık (Minfulness) Ölçeği' (SBFÖ) ve 'Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği' (EBÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ise Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon nonparametrik testleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between athletic mental energy, mindfulness levels and exercise addiction of physically disabled athletes. In the research, the screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with licensed athletes who attend physically disabled sports clubs in Adana province and its surroundings. In the sample selection, the criterion sampling method, which is one of the non-probability sampling types, was used. The participants consisted of 127 physically disabled athletes (107 male, 20 female) with an average age of 32.11±10.94. Of the physically disabled athletes, 81 were orthopedic disabled and 46 were amputee athletes. 50 of these athletes do wheelchair basketball, 38 amputee football, and 39 do individual physically disabled sports. In this study, in order to determine the athletic mental energy, conscious awareness and exercise addiction levels of athletes, 'Athletic Mental Energy Scale' (AMES), 'Athlete Conscious Awareness Scale' (MIS) and 'Exercise Addiction Scale' (EAS) were used. Statistical analyses were performed with Kruskal Wallis and Spearman Correlation nonparametric tests.