Koroner anjiyografi yapılan hastalarda algilanan stresin kaygı düzeyleri ile ilişkisi ve etkileyen faktörler
The relationship between perceived stress and anxiety levels in patients performed coronary angiography and affecting factors
  1. Tez No: 819474
  2. Yazar: MAHAMAT YOUSSOUF ASSAIRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma; koroner anjiyografi yapılan hastalarda algılanan stresin kaygı düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmaya, Ağustos-Ekim 2022 tarihleri arasında Konya'da bir üniversite Hastanesinde araştırma kriterlerine uyan 190 hasta alınmıştır. Veriler Hasta Tanılama Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; This study was conducted as a descriptive study to determine the anxiety levels of perceived stress and the factors affecting it in patients undergoing coronary angiography. Between August and October 2022, 190 patients who met the research criteria in a university hospital in Konya were included in the study. Data were collected using the Patient Diagnosis Form, the Perceived Stress Scale, and the State-Trait Anxiety Inventory.