Bilinçli farkındalık temelli sosyal duygusal öğrenme programının okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of mindfulness-based social emotional learning program on preschool children's self-regulation skills
- Tez No: 837979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerini desteklemek için son zamanlarda eğitim ortamlarında bilinçli farkındalık uygulamaları sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmanın amacı, Bilinçli Farkındalık Temelli Sosyal Duygusal Öğrenme Programının okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma karma araştırma yönteminde temellendirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test, izleme testi ve kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi öğretmenleri, 60-72 aylık 52 çocuk, deney grubu çocuklarının ebeveynleri ile okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada nicel veri toplama aracı olarak Anket Formu, Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği kullanılırken, nitel veri toplama aracı olarak Ebeveyn-Öğretmen Görüşme Formu ve Araştırmacı Günlüğü kullanılmıştır. Program, deney grubundaki çocuklara sekiz hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere uygulanmıştır. Müdahale programı bitiminde deney ve kontrol gruplarına son test, 8 hafta sonra da izleme testi uygulanmıştır. Nicel veriler karışık gruplar arası-içi varyans analizi ve Post Hoc ile nitel veriler, içerik analizi ile analiz edilmiştir. BFTSDÖP'nın okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yarattığı ve bu anlamlı farklılığın izleyen süreçte devam ettiği görülmüştür. Araştırma, çocukların öz düzenleme becerilerinde önemli iyileşmeler olduğunu, annelerin ve öğretmenlerin de bunu doğruladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mindfulness practices have been gaining popularity in educational settings recently, as a way to support preschool children's self-regulation skills. The aim of the study is to examine the effects of Mindfulness-Based Social Emotional Learning Program on the self-regulation skills of preschool children. The study is based on the mixed research method. On the quantitative front, a quasi-experimental design with pretest-posttest, follow-up test and control group was used, whereas the qualitative part of the study employed a case study design. The study group consisted of preschool teachers, 52 children in the 60-72 months age group, the parents of the children included in the experimental group, and the preschool teacher involved. The study employed Questionnaire and Preschool Self-Regulation Scale as quantitative data collection tools, Parent-Teacher Interview Form and the Researcher's Diary were used as qualitative data collection tools. The program was applied to the children in the experimental group two days a week for eight weeks. At the end of the intervention program, a post-test was administered to the experimental and control groups and a follow-up test was administered 8 weeks later. Quantitative data were analyzed using mixed between and within-groups analysis of variance and Post Hoc, and qualitative data were analyzed using content analysis. It was observed that the MBSELP made a statistically significant difference on the self-regulation skills of preschool children and this significant difference continued in the follow-up period. The research shows significant improvements in children's self-regulation skills, which mothers and teachers confirm.