Ortaokul öğrencilerinin, eğitlence açık alan rekreatif etkinliklere katılımının çevre tutumu üzerine etkisinin incelenmesi (Sakarya ili örnek çalışma)
Investigation of the effect of secondary school students' participation in educational open space recreative activities on environmental attitude (Sakarya province case study)
  1. Tez No: 819546
  2. Yazar: MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı Ortaokul öğrencilerinin, eğitlence açık alan rekreatif etkinliklere katılımının çevre tutumu üzerine etkisinin incelenmesi (Sakarya İli Örnek Çalışma) ve duyarlılık düzeylerindeki farkın belirlenmesidir. Çevre duyarlılığı tüm toplumu ilgilendiren, etkileri gelecek nesilleri ve belki de tüm dünyayı etkileyebilecek bir olgudur. Literatür çevre duyarlılığı ve çevre ile ilgili eğitimler arasında direkt bir ilgi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu eğitimler çocukların bilişsel (bilmek, anlamak, algılamak, farkında olmak), duyuşsal (duygular ile alakalı olan kızgınlık, hoşlanma ve üzülme gibi) ve psikomotor (koordinasyon yani birden fazla organın aynı anda birlikte çalışmasını gerektiren vücut, kas, zihin ve yapılacak iş arasındaki eşgüdüm) öğrenme alanlarına hitap eder. Çocuklarda bu değerlerin oluşması, çevre koruma ve çevre dostu davranışların gösterilmesi anlamına gelir. Gelecekte çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya ile her açıdan daha nitelikli bir hayat bırakmak için, çevre koruma eğitimleri desteklenmelidir. Çalışmaya 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Sakarya ili Serdivan İlçesi Mehmet Sadık Eratik Ortaokulunda öğrenim gören 110 denek gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubunu oluşturan öğrenciler birbirinden farklı açık alan rekreatif etkinliğe, toplam 24 (12 si teorik ve 12 si uygulamalı), 12 hafta boyunca haftada birer kez (bir teorik ve bir uygulama) olacak şekilde, katılmıştır. Teorik dersler 1 saat, uygulamalı dersler 2 saat olacak şekilde verilmiş, teorik derslerde sadece o hafta uygulanacak etkinliğe ilişkin tanıtım, güvenlik ve hareket tarzlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Verileri toplamada araç olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve toplam dört alt boyutu olan '' Ortaokul Öğrencilerine ilişkin Çevresel Tutum Ölçeği" ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Verileri analiz etmede ise, SPSS 23 programı kullanılmıştır. Araştırmada iki bağımsız grup arasındaki karşılaştırılmalar için t-testi ve ön ve son test karşılaştırmaları için ise paired sample t test analizleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler neticesinde deney grubunun son testindeki davranış alt boyutu, düşünce alt boyutu, duygu alt boyutu, eylemde bulunmaya isteklilik ile çevresel duyarlılık puanlarının ön test sonuçlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde çoğaldığı belirlenmiş ancak kontrol grubunda herhangi bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the effect of secondary school students' participation in educational outdoor recreational activities on environmental attitudes (Sakarya Province Case Study) and to determine the difference in their sensitivity levels. Environmental awareness is a phenomenon that concerns the whole society and whose effects may affect future generations and perhaps the whole world. The literature reveals that there is a direct relationship between environmental awareness and environmental education. These trainings help children develop cognitive (knowing, understanding, perceiving, being aware), affective (emotions related to feelings such as anger, liking and sadness) and psycho-motor (coordination, i.e. coordination between the body, muscles, mind and the work to be done, which requires multiple organs to work together at the same time) skills. Addresses learning areas. The formation of these values in children means environmental protection and environmentally friendly behaviors. In order to leave our children a livable world and a more qualified life in every aspect in the future, environmental protection education should be supported. 110 subjects studying at Mehmet Sadık Eratik Secondary School in Sakarya province Serdivan District participated in the study voluntarily in the 2021-2022 academic year. The students in the experimental group participated in a total of 24 (12 theoretical and 12 practical) outdoor recreational activities once a week (one theoretical and one practical) for 12 weeks. Theoretical lessons were given for 1 hour and practical lessons for 2 hours, and in the theoretical lessons, only information about the introduction, safety and movement styles related to the activity to be implemented that week was given. As a tool to collect the data, the“Personal Information Form”and a total of four sub-dimensions of '' Environmental Attitude Scale for Secondary School Students" was applied as pre-test and post-test. SPSS 23 program was used to analyze the data. In the study, t-test was used for comparisons between two independent groups, and paired sample t-test analyzes were used for pre-test and post-test comparisons. As a result of the statistical analysis, it was determined that the behavior sub-dimension, thought sub-dimension, emotion sub-dimension, willingness to act and environmental sensitivity scores in the post-test of the experimental group increased statistically significantly compared to the pre-test results, but no difference was observed in the control group.