Dijital kültürün etkisiyle okul paydaşlarının teknoloji kullanımında yaşadıkları benzerlikler, farklılıklar ve çatışmalar
Similarities, differences and conflicts experienced by school stakeholders in using technology with the effect of digital culture
  1. Tez No: 638193
  2. Yazar: AYŞE GÜL AKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital kültürün etkisiyle farklı okul kültürüne sahip ortaokullarda yaşanan farklılıklara, bu okullardaki öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve velilerin (paydaşlar) teknoloji kullanımında karşılaştıkları benzerlikler, farklılıklar ve çatışmalara ilişkin görüş ve karşılaşılan çatışmaları çözmeye yönelik önerilerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına göre desenlenen bu çalışmanın örneklemi amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örneklem yöntemine göre belirlenmiştir. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde yer alan genel ortaokul, devlet imam hatip ortaokulu ve özel ortaokul olmak üzere toplam 3 ortaokulda öğrenim gören öğrenciler, görev yapan öğretmenler, yöneticiler ve öğrenci velileri ile görüşmeler yapılmıştır. Gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilen görüşmelere 72 öğrenci, 29 öğretmen, üç yönetici ve 18 veli olmak üzere toplam 122 kişi katılmıştır. Görüşmeler not tutularak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik çözümlemesi yöntemiyle çözümlenmiştir. Oluşturulan görüşme metinleri üzerinde veri kümeleri oluşturup açık kodlama yöntemi ile kodlama yapılmıştır. Kodlar arasındaki ortak yönler belirlenerek kategoriler oluşturulmuştur. Sonraki aşamada elde edilen bulgular detaylı bir şekilde yorumlanmıştır. Araştırma, dijital kültürün etkisiyle okul kültürü içerisinde yaşanan farklılıklara ilişkin paydaşların görüşlerinin çoğunun olumlu olduğu ve olumlu farklılıkların yanında olumsuz farklılıkların da olduğu bulunmuştur. Fakat, bir öğretmen öğrenme-öğretme sürecinde teknoloji kullanımı ile ilgili sadece olumsuz görüşler bildirmiştir. Tüm okullardaki paydaşların teknoloji kullanım amaçlarının benzerlik ve farklılık gösterdiği ve teknoloji kullanımında karşılaştıkları çatışma ise öğretmenler ve veliler tarafından öğrencilerin sadece eğlence amaçlı teknoloji kullandıkları ve kullanacaklarının düşünüldüğü araştırmada ulaşılan sonuçlar arasındadır. Bu sonuçlar ışığında, paydaşların teknoloji kullanımında karşılaştıkları çatışmaları çözmeye yönelik teknoloji kullanımı konusunda seminerlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the differences experienced in secondary schools with different school culture under the influence of digital culture, the similarities, differences and conflicts faced by students, teachers, administrators and parents (stakeholders) in the use of technology and their suggestions for solving the conflicts encountered. The sample of this study, which was designed according to the case study among the qualitative research methods, was determined according to the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods. Interviews were held with students studying in a total of 3 secondary schools, namely general secondary school, state imam hatip secondary school and private secondary school located in Karşıyaka district of Izmir, teachers, administrators and parents of students. A total of 122 people, including 72 students, 29 teachers, three administrators, and 18 parents, participated in the interviews conducted on a voluntary basis. The interviews were made by taking notes. The obtained data were analyzed by the method of content analysis. Data sets were created on the interview texts and coded with open coding method. Categories were created by determining the common aspects between the codes. Findings obtained in the next stage were interpreted in detail. The research found that most of the stakeholders' views on the differences in school culture under the influence of digital culture are positive and there are negative differences as well as positive differences. However, one teacher only reported negative opinions about the use of technology in the learning-teaching process. The conflict that all stakeholders in all schools have similar and different in technology use purposes and the conflict they encounter in using technology is among the results of the study, in which teachers and parents think that students use and will only use technology for entertainment purposes. In the light of these results, it is recommended to give seminars on the use of technology to resolve the conflicts that stakeholders encounter in using technology.