Kedilerde onkojenik etkili Hepadnavirus enfeksiyonlarının epidemiyolojik statüsünün moleküler metotlarla araştırılması
Investigation of the epidemiological status of oncogenic Hepadnavirus infections in cats by molecular methods
- Tez No: 819555
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her geçen gün artan pet hayvanı besleme eğilimi, kedilerde görülen enfeksiyonların öneminin giderek artmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda; hem insanları hem de farklı hayvan türlerini enfekte edebilme potansiyeline sahip viral etkenler öne çıkmaktadır. Bu duruma örnek oluşturan Hepadnaviridae ailesindeki etkenlerin ülkemizdeki evcil kedilerde varlığı ve yaygınlığının araştırılmasını konu alan bu doktora tezinde, nükleik asit temelli teknikler kullanılarak 550 kediden alınan örneklerden (tam kan, serum, organ, asites sıvısı) 23'ü pozitif (%4,18) bulunmuştur. Pozitiflik tespit edilen 13 örneğin tüm genomik, geri kalan 10 örneğin de parsiyel karakterizasyonu tamamlanarak, Orthohepadnavirus genusunda yer aldıkları belirlenmiştir. Ülkemiz orijinli evcil kedi Hepadnaviruslarının dünyadaki hemcinsleri ile genetik olarak yakın oldukları ve 2 yaş altındaki kedilerde sıklıkla görülebildikleri belirlenmiş, erkek kedilerde dişilere oranla daha yüksek pozitiflik elde edilmiş olup, tekir ırk kedilerde enfeksiyonun görülme oranının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hepadnavirus pozitifliği saptanan örneklerde, araştırılan viral enfeksiyonlar yönünden FeLV pozitifliğinin öne çıktığı görülmüş olup, çoklu enfeksiyon olarak FCoV enfeksiyonlarının da birlikteliği dikkat çekici bulunmuştur. Doktora tezi kapsamında yeni dizayn edilen primerlerin, hem tanı hem de tüm genomik analizlerde değerlendirilebileceği kanaatine varılmıştır. Ülkemiz orijinli kedi Hepadnaviruslarının genomik analizinde surface proteini başta olmak üzere, sırasıyla core, pol ve x gen bölgelerinde hemcinslerine oranla farklı oldukları belirlenmiştir. Bu çalışma, Hepadnavirus enfeksiyonlarının ülkemizdeki kedilerde varlığının ilk tespiti olup, klinisyen Veteriner Hekimler açısından farkındalık yaratılması ve atipik karaciğer hastalıklarında tanı panellerinde yer alması gereken bir enfeksiyon olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tendency to feed pets, which is increasing day after day, has led to the increasing importance of infections in cats. In this context; viral agents that have the potential to infect both to humans and different animal species come to the fore. In this doctoral thesis, which focuses on investigating the presence and prevalence of Hepadnaviridae family agents in domestic cats in our country, 23 of the samples (whole blood, serum, organ, ascites fluid) taken from 550 cats using nucleic acid-based techniques were found positive (4,18%). The whole genomic characterization of 13 positive samples and partial characterization of the remaining 10 samples were completed and they were determined to be in the genus of Orthohepadnavirus. It has been determined that domestic cat Hepadnaviruses originating in our country are genetically close to their fellows in the world and can be seen frequently in cats under 2 years old. Higher positivity was obtained in male cats compared to females, and it was determined that the rate of infection was higher in tabby breed cats. It was observed that FeLV positivity stood out in terms of viral infections investigated in positive samples with Hepadnavirus. Additionally, the togetherness of FCoV infections as multiple infections was also remarkable. It has been concluded that the newly designed primers within the scope of the doctoral dissertation can be evaluated in both diagnosis and all genomic analyzes of DCH. In the genomic analysis of the cat hepadnaviruses of our country origin, it was determined that they were different especially in the particular Surface gene region. The differentiations of surface gene region is followed by Core, Pol and X gene regions, respectively. This study is the first detection of the presence of Hepadnavirus infections in cats in our country, and it is recommended to raise awareness for clinicians and veterinarians and to evaluate it as an infection that should be included in the diagnostic panels in atypical liver diseases.