Odyoloji bölümü öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumları ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the attitudes of the audiology department students towards persons with disabilities and their communication skills
  1. Tez No: 819556
  2. Yazar: HİLAL ÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sağlık çalışanı olarak odyologların hizmet verdiği hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, işitme merkezleri ve klinikler işitme engelliler başta olmak üzere tüm engelli grupların en sık başvurduğu ve ihtiyaç duyduğu kurumların başında gelmektedir. Bu gibi sağlık ve eğitim kurumlarında engellilerle sık iletişime ve etkileşime geçilmektedir. Literatür incelendiğinde sağlık alanında eğitim gören birçok bölüm öğrencilerinin engellilere yönelik tutum ve davranışlarını araştıran çalışmalar bulunsa da odyoloji bölümü öğrencilerinin engellilere yönelik tutumlarını ve tutumlarının iletişim becerileri ile ilişkisini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma 2022-2023 yılında odyoloji bölümünde öğrenim gören 85 kız ve 24 erkek öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılara demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, Yetersizlikten Etkilenmiş Kişilere Yönelik Tutum Ölçeği (YEKYTÖ) ve İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ) uygulanmıştır. Öğrencilere anketler GoogleForms aracılığıyla ulaştırılmış ve cevaplar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin YEKYTÖ puan ortalaması 72,25; İBÖ puan ortalaması 101,26'dır. YEKYTÖ ve İletişim Becerileri Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve zayıf seviyede anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Erkeklerin kadınlara göre; YEKYTÖ puan ortalaması yüksek, İBÖ puan ortalaması ise anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, yaş, anne-baba eğitimi, aile tipi, ailesinde engelli birey olması ve engelli hakları hakkında bilgi sahibi olması ile YEKYTÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sınıf ve ekonomik düzey ile YEKYTÖ puan ortalaması ve İBÖ puan ortalaması istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals, special education and rehabilitation centers, hearing centers and clinics, where audiologists serve as health workers, are among the institutions most frequently applied and needed by all disabled groups, especially the hearing impaired. In such health and education institutions, there is frequent communication and interaction with the disabled. When the literature is examined, although there are studies investigating the attitudes and behaviors of students from many departments who are studying in the field of health towards the disabled, no study has been found that examines the attitudes and behaviors of the students of the audiology department towards the disabled and their relationship with their communication skills. This study was carried out with the participation of 85 female and 24 male students studying in the audiology department in 2022-2023. A personal information form containing demographic information, Attitudes towards Persons Affected with Disabilities Scale (ATDPS) and Communication Skills Scale (CSS) were applied to the participants. Questionnaires were sent to the students via GoogleForms and the answers were analyzed using the SPSS program. The students' ATDPS score average was 72.25; The average score of CSS is 101.26. A statistically positive and weak correlation was found between ATDPS and Communication Skills Scale scores. Men compared to women; The mean score of ATDPS was found to be high, and the mean score of CSS was found to be significantly high. No statistically significant difference was found between the students' gender, age, parental education, family type, having a disabled person in their family and having knowledge about the rights of the disabled, and their ATDPS scores. A statistically significant difference was found between the class and economic level, and the mean score of ATDPS and the mean score of CSS.