Yaşlı bireylerde telerehabilitasyonla uygulanan sandalye temelli yoganın fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
The effects of chair-based yoga applied with telerehabilitation on function and quality of life in elderly individuals
- Tez No: 819564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı yaşlı bireylerde telerehabilitasyonla uygulanan sandalye temelli yoganın (st-yoga) fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini tespit edebilmektir. 32 yaşlı birey st-yoga grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. St-yoga grubu ile 6 hafta boyunca haftada 2 gün 45 dakikalık telerehabilitasyon üzerinden st-yoga programı uygulanmıştır. Bireylerin demografik verileri, Senior Fiziksel Uygunluk Testi ile fonksiyonellik seviyeleri, Nottingham Sağlık Profili ile yaşam kalitesi değerleri, McGill Ağrı Skalası ile ağrı düzeyi, Charlson Komorbidikte İndeksi ile komorbidite seviyeleri, Klinik Kırılganlık Ölçeği ile kırılganlık seviyeleri, Mini Mental Durum Skalası ile mental sağlıkları, Yesavage Depresyon Ölçeği ile depresyon durumları, Tinetti Denge ve Yürüme Testi ile yürüme ve denge kabiliyetleri, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçği ile uyku kaliteleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. 6 hafta sonunda ölçümler tekrarlanmıştır. Bireylerin fonksiyonellik, uyku ve yaşam kalitesi değerlerinde anlamlı düzeyde iyileşme tespit edilmiştir. (p0,05) Çalışmamızın sonuçlarına göre yaşlı bireylerde telerehabilitasyonla uygulanan st-yoga programı fonksiyon ve yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the effects of chair-based yoga (st-yoga) applied with telerehabilitation on function and quality of life in elderly individuals. 32 elderly individuals were divided into 2 groups as st-yoga group and control group. With the st-yoga group, st-yoga program was applied over 45 minutes of telerehabilitation 2 days a week for 6 weeks. Demographic data of the individuals, functionality levels with Senior Physical Fitness Test, quality of life values with Nottingham Health Profile, pain level with McGill Pain Scale, comorbidity levels with Charlson Comorbidity Index, frailty levels with Clinical Frailty Scale, Mental health with the Mini Mental State Scale, depression with the Yesavage Depression Scale, walking and balance abilities with the Tinetti Balance and Gait Test, and sleep quality with the Pittsburg Sleep Quality Scale were examined and analyzed. After 6 weeks, the measurements were repeated. A significant improvement was found in the functionality, sleep and quality of life values of the individuals. (p0.05) According to the results of our study, the st-yoga program applied with telerehabilitation in elderly individuals positively affects function and quality of life.