Geriatrik bireylerde telerehabilitasyonun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of telerehabilitation in geriatric individuals
- Tez No: 917399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşlı yetişkinlerde uzaktan erişimli egzersiz müdahaleleri sıklıkla kullanılmaktadır. Egzersiz uygulamalarında farklı teknoloji yöntemleri kullanılmasına rağmen bu yöntemleri karşılaştıran çalışmalar sınırlıdır. Buna dayanarak çalışmanın amacı, video konferans (VK) ve video tabanlı ev egzersizi (VTEE) yöntemleriyle uygulanan kalitsenik egzersizin yaşlı yetişkinlerde fiziksel uygunluk, vücut kompozisyonu, depresyon düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 65-75 yaş arasındaki otuz yaşlı yetişkin birey katıldı. VK grubu kalistenik egzersizleri çevrimiçi görüşme programı kullanılarak fizyoterapist ile olarak yapıldı. VTTE grubu aynı egzersizleri evde videolar izleyerek yaptı. Her iki program da haftada üç kez olmak üzere 6 hafta sürdü. Fiziksel uygunluk, vücut kompozisyonu, depresyon düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi müdahaleden önce ve sonra değerlendirildi ve bu iki müdahale yönteminin sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, remote access exercise interventions are frequently used in older adults. Although different technological methods are used in exercise practices, studies comparing these methods are limited. Based on this, the aim of the study was to compare the effects of calisthenic exercise applied with video conference (VC) and video-based home exercise (VBHE) methods on physical fitness, body composition, depression level, sleep and quality of life in older adults. Thirty older adults aged 65-75 participated in the study. The VC group performed calisthenic exercises online with a physiotherapist using an online interview program. The VBHE group performed the same exercises at home by watching videos. Both programs lasted 6 weeks, three times a week. Physical fitness, body composition, depression level, sleep and quality of life were assessed before and after the intervention, and the results of these two intervention methods were compared.