Düşme hikayesi olan yaşlı bireylerde telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan otago egzersiz programının etkinliği
Efficiency of otago exercise program applied by telerehabilitation method in elderly individuals with a fall story
- Tez No: 816230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşlanmaya bağlı olarak yaşlı bireylerde sıkça görülmekte olan düşme hikayesine sahip bireylerde telerehabilitasyon yöntemiyle Otago Egzersiz Programı (OEP)'nın ağrı, yürüme hızı, alt ekstremite kas gücü, düşme korkusu, anksiyete, yaşam kalitesi ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 65-78 yaş aralığında 45 kişi katıldı. Randomize olarak kontrol, telerehabilitasyon (TYOEG) ve yüz yüze otago egzersiz programı (YYOEG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 8 hafta boyunca haftada 3 kez olacak şekilde 45 dakika OEP uygulandı. Otago Egzersiz Programı'nın öncesinde, 4.haftasında, 8.haftasında ve egzersiz programının bitiminden 4 hafta sonra ağrı, yürüme hızı, alt ekstremite kas gücü, düşme korkusu, anksiyete, yaşam kalitesi ve denge değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık p0,05). Grup içinde yapılan karşılaştırmada tüm gruplarda yürüme hızı parametresi dışındaki veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Otago Exercise Program (OEP) on pain, walking speed, lower extremity muscle strength, fear of falling, anxiety, quality of life and balance with the telerehabilitation method in individuals with a history of falling, which is frequently seen in elderly individuals due to aging. 45 people between the ages of 65 and 78 participated in the study. They were randomly divided into 3 groups as control, telerehabilitation (TYOEG) and face-to-face otago exercise program (YYOEG). 45 minutes of OEP was applied 3 times a week for 8 weeks. Pain, walking speed, lower extremity muscle strength, fear of falling, anxiety, quality of life, and balance were evaluated before the Otago Exercise Program, at the 4th week, at the 8th week, and 4 weeks after the end of the exercise program. Significance was evaluated at the p0.05). In the comparison made within the group, there was a statistically significant difference between the data in all groups except for the walking speed parameter (p0,05).