Tümöral oklüzyon nedeniyle perkütan biliyer drenaj işlemi uygulanan hastalarda endobiliyer balon ve fırça sitoloji örneklemelerinin sitomorfolojik tanıya katkısı
The contribution of endobililar balloon and brush cytology samples to cytomorphological diagnosis in patients whom applied percutaneous bililar drainage procedure due to tumoral occlusion
- Tez No: 819570
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma ile malignite tanısı veya şüphesi olan olgularda uygulanan perkütan biliyer drenaj işlemi esnasında endobiliyer yolla balon dilatasyon ve fırça biyopsileri ile elde olunan örneklemlerin sitolojik incelemedeki tanısal değerini ortaya koyma amaçlandı. Gereç ve yöntem: Girişimsel radyoloji ünitesinde Haziran 2019-Haziran 2022 tarihleri arasında perkütan biliyer drenaj yöntemi ile safra yolları düzeyinde uygulanan balon dilatasyon ve/veya fırça biyopsi yapılan hastalar hastane otomasyon sistemi ve radyoloji kliniği girişimsel radyoloji ünitesi arşivlerinden bulunarak bu hastaların bilgileri geriye dönük incelenmiştir. Bu örneklemlerin sitolojik olarak incelenmesi sonucu elde olunan verilerin, hastaların nihai operasyon sonucunda ortaya çıkan son patoloji veya orta-uzun dönem radyolojik takip bulguları ile karşılaştırması yapılmış ve mevcut ise duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değeri istatistik yöntemler ile ölçülmüştür. Bulgular: Biliyer drenaj amacıyla yönlendirilmiş 52 hasta çalışmaya dâhil edilmiş, tüm hastalarda biliyer drenaj işlemi ve balon dilatasyon uygulanmıştır. Elli iki adet balon ve 15 adet fırça materyali sitolog tarafından incelenmiştir. Otuz beş hasta erkek, 17 hasta kadın ve olguların yaş ortalaması 67,63 'tür. Hasta grubu içerisinde en sık iki tanı, pankreatik karsinom ve klatskin tümör-kolanjiokarsinomdur. Olguların %38,5 'i biliyer sistemin primer tümörleri, diğerleri biliyer sistem dışında yer alan mide ve rektum gibi gastrointestinal tümör tanılı olgular olup uzak metastaz nedeniyle safra yollarında obstrüktif etkilere neden olmuştur. Balon ve fırça örneklemelerinin sonuçları olguların tanılarına göre karşılaştırılmıştır. Sitolojik incelemede malignite yönünden anlamlı pozitiflik ve pimer tanı ile uyumun en yüksek olduğu grup biliyer sistem maligniteleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to reveal the diagnostic value of the samples obtained by endobiliary balloon dilatation and brush biopsies during the percutaneous biliary drainage procedure applied in cases with a diagnosis or suspected malignancy in cytological examination. Materials und methods: The patients who underwent percutaneous biliary drainage balloon dilatation and/or brush biopsy between June 2019 and June 2022 in interventional radiology unit were found in the hospital automation system and radiology clinic interventional radiology unit archives, and the information of these patients was examined retrospectively. The data obtained as a result of the examination were compared with the last pathology or mid-long term radiological follow-up findings of the patients as a result of the final operation, and the sensitivity, specificity, positive and negative predictive value, if available, were measured by statistical methods. Results: Fifty-two patients referred for biliary drainage were included in the study, and biliary drainage and balloon dilatation were performed in all patients. Fifty-two balloons and 15 brush materials were examined by the cytologist. Thirty-five patients were male, 17 patients were female, and the mean age of the adults was 67,63 years. The two most common diagnoses in the patient group are pancreatic carcinoma and klatskin tumor-cholangiocellular carcinoma. 38.5% of the cases were primary tumors of the biliary system, the others were gastrointestinal tumors such as stomach and rectum located outside the biliary system, and they caused obstructive effects in the biliary tract due to distant metastases. The results of balloon and brush sampling were compared according to the diagnoses of the cases. Biliary system malignancies are the group with the highest positive positivity in terms of malignancy in cytological examination and the highest agreement with the primary diagnosis.