Kayaklı Koşucularda Baskın Olmayan Bacağa Uygulanan Tabata Antrenmanının Paten Atma Salınım Uzunluğuna Etkisi
The effect of tabata training applied to the non-dominant leg on the length of the skating swing in cross country athletes
- Tez No: 819580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AYKORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı kayaklı koşu sporcularında baskın olmayan bacağa uygulanan Tabata Antrenmanının, paten atma salınım mesafelerini dinamik denge ve kuvvet değişkenleriyle birlikte baskın bacakla karşılaştırmaktır. Araştırma yıldızlar kategorisinde en az Türkiye Şampiyonasına katılan 22 erkek sporcu ile tamamlandı. Egzersiz grubuna 12, kontrol grubuna 10 sporcu dahil edildi. Gruplar haftada 5 gün rutin antrenmanlarına devam etti. Egzersiz grubuna, 4 hafta (rutin antrenman + Tabata Protokolü) ve 4 hafta (rutin antrenman + 2xTabata Protokolü) olarak haftada 3 gün 8 haftalık antrenman programı yaptırıldı. Ölçümler ChoiceMMed (MD300CN310) marka parmak ucu nabız oksimetre ile %60-80 Karvonen yöntemi ile kontrol altına alınmıştır. Araştırma, Helsinki Bildirgesine göre yürütüldü. Sporcu ve velilere potansiyel riskler ve faydalar bildirilip, protokol prosedürlerini ve verilerin yayınlanmasını kabul eden gönüllü bilgilendirilmiş onam formu imzalatıldı. Araştırmaya,“Ön-test Son-test Kontrol Gruplu Deneysel Desen”uygulandı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Normallik dağılımı için Skewness ve Kurtosis değerleri, homojenlik için Levene testi referans alınarak parametrik testler kullanıldı. Gruplar arasındaki ilişkiler; bağımsız gruplarda T-Test analizi ile bağımlı gruplarda Eşli T-Test analizi ile yorumlandı. Ayrıca ön test sonuçlarının hata varyanslarını azaltmak ve gruplar arasındaki regresyonları eşitlemek için Ancova testi kullanıldı. Analiz sonuçlarında kuvvet farkı baskın bacak lehine, denge farkı baskın olmayan bacak lehine anlamlı pozitif ilişki göstermiştir. Bununla birlikte kuvvet parametrelerinin sağdan sola yönelim, denge parametrelerinin soldan sağa yönelim göstermesi baskınlık durumunun göreve özgü olduğunu göstermektedir. Sonraki araştırmalarda baskınlık durumunun, beceri temelli olarak belirlenmesi daha belirgin sonuçlar verecektir. Sporcuların gelişimleri ve teknik düzeyleri göz önüne alındığında, ortalamaların ve standart sapmanın daha kararlı değerler alması için yaş kategorisi olarak değil, kendi yaş düzeyiyle karşılaştırılması daha geçerli sonuçlar verecektir. Göreve özgü motorik özelliklerin baskınlığını arttırmada fonksiyonel tabata eğitimi reçete edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the skating oscillation distances of Tabata Training applied to the non-dominant leg of ski runners with the dominant leg together with the dynamic balance and strength variables. The research was completed with 22 male athletes who participated at least in the Turkish Championship in the stars category. 12 athletes were included in the exercise group and 10 athletes were included in the control group. The groups continued their routine training 5 days a week. The exercise group was given an 8-week training program, 3 days a week, for 4 weeks (routine training + Tabata Protocol) and 4 weeks (routine training + 2x Tabata Protocol). Measurements were taken under control with ChoiceMMed (MD300CN310) brand fingertip pulse oximeter and 60-80% Karvonen method. The research was conducted according to the Declaration of Helsinki. Athletes and parents were informed about the potential risks and benefits and signed a voluntary informed consent form, which agreed to the protocol procedures and data release.“Pre-test Post-test Experimental Design with Control Group”was applied to the research. SPSS program was used in the analysis of the data. Parametric tests were used with reference to Skewness and Kurtosis values for normality distribution and Levene test for homogeneity. Relations between groups; T-Test analysis in independent groups and Paired T-Test analysis in dependent groups. In addition, the Ancova test was used to reduce the error variances of the pretest results and to equalize the regressions between the groups. In the analysis results, the strength difference showed a significant positive correlation in favor of the dominant leg, and the balance difference in favor of the non-dominant leg. However, the right-to-left orientation of the force parameters and the left-to-right orientation of the balance parameters indicate that the dominance situation is task-specific. In future research, determining the dominance status based on skill will yield more specific results. Considering the development and technical level of the athletes, it will be more valid to compare the averages and standard deviations with their own age level, not as an age category, in order to get more stable values. Functional tabata training can be prescribed to increase the dominance of task-specific motoric features.