Decoy reseptör 3 ve presepsinin sepsis hastalarında tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of decoy receptor 3 and presepsin in patients with sepsis
  1. Tez No: 819581
  2. Yazar: SERDAR KÜÇÜKOKUDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BARUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Sepsis, enfeksiyondan kaynaklanan ve bunun sonucunda organ yetmezliği ile ölüme kadar ilerleyebilen bir tablodur. Sepsis hastalarında erken tanı ve tedavi ile sağkalım oranları önemli ölçüde artarken, tedavinin geciktiği her saat için yaşama şansı %7,6 azalmaktadır. Sepsisin erken tanısında kullanılabilecek, sepsis dışı durumlardan etkilenmeyen veya az etkilenen, ayrıca sepsiste prognoz tayininde de yol gösterici olabilecek biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Decoy reseptör 3 (DcR3) ve presepsinin sepsis hastalarının tanısında, sepsis şiddetinin tayininde ve prognozun tayininde değerinin gösterilmesi amaçlandı. Ayrıca, DcR3 ve presepsin düzeyindeki günler arası değişimlerin sepsis ile septik şokun ayrımında ve mortaliteyi öngörmede etkinliğinin gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Nisan 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında EÜTF İç Hastalıkları ve Anestezi Reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde yatan 100 hasta ve sağlıklı kontrol grubu (n=30) dahil edildi. Hastalar sepsis-3 kriterlerine göre sepsis (n=57) ve septik şok (n=43) olarak iki gruba ayrıldı. Ayrıca, hastalar 28 günlük mortaliteye göre sağ kalanlar (n=70) ve ölenler (n=30) olarak iki gruba ayrıldı. DcR3, presepsin, sepsiste rutin kullanılan biyobelirteçler ve sepsis-3 kriterlerinde yer alan laktat ve SOFA skoru gruplar arasında karşılaştırıldı. Gruplar arası anlamlı fark bulunan parametreler için ROC analizleri yapıldı, eğrinin altındaki alan (EAA, %95 güven aralığı) ve eşik değerleri belirlendi. Biyobelirteçlerin günler arası değişimleri Brunner-Langer modeli ile analiz edildi. 28 günlük mortalitenin bağımsız risk faktörlerini belirlemek için lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis is a condition caused by an infection that can progress to organ failure and death. While survival rates increase significantly with early diagnosis and treatment in sepsis patients, the chance of survival decreases by 7.6% for each hour of delay in treatment. There is a need for biomarkers that can be used for early diagnosis of sepsis, that are minimally affected by non-sepsis conditions, and can also guide prognosis in sepsis. In this study, we aimed to demonstrate the value of Decoy receptor 3 (DcR3) and presepsin in the diagnosis of sepsis patients, determination of sepsis severity, and prognosis. Additionally, we aimed to demonstrate the effectiveness of inter-day changes in the levels of DcR3 and presepsin in distinguishing between sepsis and septic shock and predicting mortality. Materials and methods: This study included 100 patients hospitalized in the Ege University Faculty of Medicine Internal Medicine and Anesthesia Reanimation intensive care units between April 2021 and December 2022, and a healthy control group (n=30). Patients were divided into two groups according to sepsis-3 criteria: sepsis (n=57) and septic shock (n=43). In addition, patients were divided into two groups, survivors (n=70) and non-survivors (n=30) according to 28-day mortality. DcR3, presepsin, biomarkers routinely used in sepsis, and lactate and SOFA score, which are included in sepsis-3 criteria were compared between groups. ROC analyses were performed for parameters with significant differences between groups and area under the curve (AUC, 95% confidence interval), and cut-off values were determined. Changes in biomarkers over days were analyzed with the Brunner-Langer model. Logistic regression analysis was performed to determine independent risk factors for 28-day mortality.