Psikozun erken döneminde hastalara uygulanan kabul ve kararlılık terapisinin psikotik semptomlara ve işlevsellik düzeylerine etkisi
The effect of acceptance and commitment therapy on psychological symptoms and functioning levels of patients with early psychosis
- Tez No: 819592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma psikozun erken döneminde hastalara uygulanan Kabul ve Kararlılık Terapisinin (ACT) psikotik semptomlara ve işlevsellik düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Aralık 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim araştırma hastanesinin psikiyatri polikliniğine başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar tanısını en fazla üç yıl önce almış 77 birey oluşturdu. Araştırmaya dahil olma kriterlerini sağlayan 53 birey müdahale (n=26) ve kontrol (n=27) gruplarına randomizasyon yöntemi ile atandı. Müdahale grubuna ACT programı uygulanırken; kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırma verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS)”,“Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ)”kullanılarak elde edildi. Bulgular: Araştırmada müdahale ve kontrol gruplarında yer alan bireylerin sosyodemografik özelliklerinin benzer olduğu, bireylerin yaş ortalamasının 23,26±3,88 yıl, %76,9'unun erkek, %80,8'inin bekar, hastalık tanı yılının 1,61±,69 olduğu, %61,5'inin daha önce hastaneye yattığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a randomized controlled experimental study conducted to examine the effect of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) applied to patients in the early psychosis on psychotic symptoms and functionality levels. Materials and Methods: The population of the study consisted of 77 individuals who applied to the psychiatry outpatient clinic of a training and research hospital affiliated to the Ministry of Health between December 2021 and September 2022 and were diagnosed with schizophrenia and other psychotic disorders according to the DSM-5 diagnostic criteria, at most three years ago. 53 individuals who met the criteria for inclusion in the study were assigned to the intervention (n=26) and control (n=27) groups by randomization method. While applying the ACT program to the intervention group; no application was made to the control group. Research data were obtained by using the“Personal Information Form”,“Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS)”, and“Social Functioning Assessment Scale (SFAS)”. Results: The sociodemographic characteristics of the individuals in the intervention and control groups in the study were similar, the mean age of the individuals was 23.26±3.88 years, 76.9% were male, 80.8% were single, the diagnosis year was 1.61±.69, and 61.5% had been hospitalized before.