Yeni tanı immun trombositopeni hastalarının trombosit/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranları ile kortikosteroid tedavi yanıtı arasındaki ilişki
The relationship between platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios and corticosteroid treatment response in patients with newly diagnosed immune thrombocytopenia
- Tez No: 819616
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜRAY CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Candalı Yılmaz C, Yeni Tanı İmmun Trombositopeni Hastalarının Trombosit/Lenfosit ve Nötrofil/Lenfosit Oranları ile Kortikosteroid Tedavi Yanıtı Arasındaki İlişki, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Zonguldak 2023 Amaç: İmmün trombositopeni, hayat kalitesini etkileyebilen ya da hayatı tehdit edici kanamalara yol açabilen otoimmün bir hastalıktır. Hastanın trombosit değerlerinin güvenli sınırda tutulması ve kanamanın engellenmesi için, birinci basamak tedavi önem taşımaktadır. Çalışmamızda birçok hastalıkta inflamasyon ve prognoz belirteci olarak kabul edilen NLO ve PLO değerlerinin, İT de birinci basamak tedavi seçeneği olan kortikosteroid tedavisine yanıt ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmada, 01.01.2011-01.01.2022 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erişkin Hematoloji Bilim Dalı poliklinik ve servislerinde takip ve tedavisi yapılan, 18 yaş üstü, daha önce başka bir merkezde tedavi uygulanmamış ve merkezimizde başlangıç tedavisi olarak steroid tedavisi verilen 114 Primer İmmün Trombositopeni hastasının dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, steroid tedavisine yanıtı durumları ve NLO, TLO değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 114 İT hastası dahil edildi. Hastaların 75'i (% 65,8) kadın, 39' u (% 34,2) erkekti. Hastaların yaş ortalamalarının 57,48±18,50 olduğu görüldü. Hastaların tanı süreleri incelendiğinde, %57'sinin kronik, %33,3'ünün remisyon, %2,6'sının persistan, %7'sinin yeni olduğu görüldü. Hastaların tedavi yanıtları incelendiğinde, %40,4'ünün refrakter, %15,8'inin kortikosteroid bağımlı-yanıtsız, %35,1'inin remisyon-yanıtlı, %1,8'inin başlangıç yanıt, %3,5'inin devamlı yanıt, %3,5'inin erken yanıt olduğu saptandı. Hastaların Lökosit değerlerinin ortalama 8711,40±3752,07 olduğu; Nötrofil değerlerinin ortalama 6038,71±3387,01 olduğu; Lenfosit değerlerinin ortalama 1943,86±995,57 olduğu; Trombosit değerlerinin ortalama 15657,89±12691,60 olduğu; Trombosit/Lenfosit oranlarının ortalama 10,37±11,21 olduğu; Nötrofil/Lenfosit oranlarının ortalama 4,86±7,82 olduğu görüldü. Yapılan regresyon analizinde lenfosit değeri azaldıkça tedavi yanıtlı olma olasılıklarının tedavi yanıtsız olma olasılıklarına göre daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Candalı Yılmaz C, The Relationship Between Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte Ratios and Corticosteroid Treatment Response in Patients with Newly Diagnosed Immune Thrombocytopenia, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Zonguldak 2023 Introduction and Aim: Immune thrombocytopenia is an autoimmune disease that can affect quality of life or lead to life-threatening bleeding. First-line treatment is important to keep the patient's platelet values within the safe range and to prevent bleeding. In our study, it was aimed to investigate the effect of NLO and PLO values, which are accepted as markers of inflammation and prognosis in many diseases, on corticosteroid therapy, which is the first-line treatment option in IT. Materials and method: In this study, patients were included between 01.01.2011 and 01.01.2022, Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center, Adult Hematology Department outpatient clinic and services, over the age of 18, who have not been treated in another center before, and as initial treatment in our center. The files of 114 patients with Primary Immune Thrombocytopenia who were treated with steroids were reviewed retrospectively. Demographic data, clinical features, response to steroid treatment, and NLR and TLR values of the patients were recorded. Results: 114 IT patients were included in the study. Of the patients, 75 (65.8%) were female and 39 (34.2%) were male. The mean age of the patients was 57.48±18.50 years. When the diagnosis period of the patients is examined, it is seen that 57% of them are chronic, 33.3% are in remission, 2.6% are persistent, and 7% are new. When the treatment responses of the patients were examined, 40.4% were refractory, 15.8% were corticosteroid dependent-non-responder, 35.1% were remission-responsive, 1.8% had initial response, 3.5% were sustained. response, and 3.5% were found to be early response. The mean Leukocyte values of the patients were 8711.40±3752.07; The mean neutrophil values were 6038.71±3387.01; The mean lymphocyte values were 1943.86±995.57; The mean platelet values were 15657.89±12691.60; The mean platelet/lymphocyte ratios were 10.37±11.21; Neutrophil/Lymphocyte ratios were found to be on average 4.86±7.82. In the regression analysis, it is seen that as the lymphocyte value decreases, the probability of being responsive to treatment is higher than the probability of being unresponsive to treatment.