Tavuklarda tarsometatarsal kırıkların iyileşmesinde semisirküler ve sirküler eksternal fiksatör sağaltımlarının klinik ve biyomekanik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of semicircular and circular external fixator treatments in healing of tarsometatarsal fractures in chickens by clinical and biomechanical methods
- Tez No: 819620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kırık uçlarının karşı karşıya getirilmesi (redüksiyon) ve stabilizasyonun sürdürülmesi kırık tedavisinin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Gerek evcil gerekse yabani kanatlılarda kanat ve ekstremitede uzun kemik kırıklarıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, tavuklarda tarsometatarsal kırıklarda semisirküler ve sirküler eksternal fiksatör sağaltım teknikleri uygulanarak, iyileşme klinik ve biyomekanik yöntemlerle değerlendirilecektir. Bu yöntemlerde elde edilecek sonuçlar semisirküler eksternal fiksatörün sirküler eksternal fiksatör seviyesinde kırık iyileşmesi sağlarsa yapılacak daha ileri çalışmalarla kanatlıların femur ve kanatlardaki uzun kemik kırıklarında uygulanmasına imkân sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Bringing across the fracture ends (reduction) and maintaining the stabilization are the most important points of fracture treatment. Long bone fractures in the wings and extremities are frequently seen in both domestic and wild birds. In this study, semicircular and circular external fixator treatments apply in tarsometatarsal fractures of chickens and then recovery will be evaluated clinically and biomechanically. If the results to be obtained in these methods provide fracture healing at the circular external fixator level of the semicircular external fixator, further studies will allow the application of poultry in long bone fractures in the femurs and wings.