Tebligat Kanunu'nun 25/A hükmü uyarınca siyasî temsilcilik aracılığıyla yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarına yapılacak tebligat
Notice to Turkish citizens who are overseas through political representatives according to provision 25/A of the Notification Law
  1. Tez No: 819621
  2. Yazar: TARIK KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tebligat, birçok temel hukuk ilkesinin sağlanmasını temin eden en önemli araçlardan birisidir. Sahip olduğu önem nedeniyle tebligat konusu, hukukumuz tarafından özel bir kanun ile düzenlenmiştir. Milletlerarası tebligata ilişkin teori ve uygulamada yaşanan problemlerin üstesinden gelebilmek için Türkiye, tebligatı konu edinen çok taraflı sözleşmelere taraf olmuş, birçok devletle tebligata ilişkin hükümler içeren iki taraflı sözleşmeler akdetmiştir. Bu çerçevede önemine binaen, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarına yapılacak tebligat, Tebligat Kanunu'nun 25/A maddesi ile diğer tebligat usullerinden farklı olarak özel bir şekilde düzenlenmiştir. İşbu çalışma, Tebligat Kanunu'nun 25/A hükmü uyarınca yapılacak tebligatı incelemektedir. Bu kapsamda konunun daha iyi anlaşması adına öncelikli olarak, tebligata ilişkin temel ilkeler, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilecek tebligata ilişkin temel usuller, milletlerarası tebligat bakımından yaşanan sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözümler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Tebligat Kanunu'nun 25/A hükmü uyarınca yapılacak tebligatın uygulama alanı, şartları, usulü, yapılacak işlemler, bu konuda yaşanan sorunlar farklı ihtimaller kapsamında ayrıntısı ile incelenmiş ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Çalışmada ayrıca, Tebligat Kanunu'nun 25/A hükmü ile düzenlenen tebligat usulünün milletlerarası hukuk bağlamındaki dayanağı, bu alanda oluşturduğu problemler, bu problemlerin tebligatın geçerliliğine etkisi irdelenmiş ve bu problemlerin çözümüne ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Service of legal documents is one of the most important methods that ensures most of the fundamental legal principles are met. Due to its importance, it is regulated by a specific law within Turkish legal system. To overcome theoretical and practical problems related to service abroad of documents, Turkey signed bilateral and multilateral agreements on service abroad. In this respect, considering its importance, a special method is set forth by Article 25/A of the Turkish Notification Law that regulates service of documents to Turkish citizens abroad. This study examines service to be made in accordance with the Article 25/A of the Turkish Notification Law. In this context, to understand the subject better, firstly the fundamental principles regarding to legal notifications, the common procedures that is used for domestic and international service, main problems experienced on service of documents abroad and the solutions to these problems were covered. Afterwards, requirements for the application of Article 25/A of the Turkish Notification Law and the application areas were examined, as well as procedures to be followed and problems that is experienced. The possible solutions for these problems also were suggested within various possibilities. In addition, legal basis of the notification procedure set forth by the Article 25/A of the Turkish notification Law in the field of international law, problems that arise in this respect, the effect of these problems on the validity of the notification were studied, and suggestions for the solution of these problems were presented.