Finansal kararların finansal sürdürülebilirlik üzerine etkileri: BIST uygulaması
Effects of financial decisions on financial sustainability: BIST applications
  1. Tez No: 819622
  2. Yazar: NURGÜL GÜLENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilir büyüme oranı, firma borçlanmadan ya da ek bir öz kaynağa ihtiyaç duymadan satış ve gelir düzeyini üst düzeye çıkarabilir mi bunu gösterme olanağı sağlamaktadır. İşletmenin yeterli büyümeye sahip olmaması ya da aşırı büyümeye sahip olması işletme açısından sorun teşkil etmektedir. Bu sebeple işletmenin finansal sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir büyüme oranı önemli olmaktadır. Çalışmada, firmaların finansal kararlarının sürdürülebilir büyüme üzerinde etkisinin olup olmadığının ve varsa etkinin yönünün ve şiddetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, BIST 100 Endeksi'nde işlem gören ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan firmaların sürdürülebilir büyüme ile ilgili ilişkileri Higgins (1977) Sürdürülebilir Büyüme, İçsel Büyüme, Sürdürülebilir Büyüme modelleri kullanılarak ele alınmıştır. Çalışmada analizler panel veri analiz yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, sürdürülebilir büyüme için önem teşkil eden işletmenin çalışma sermayesi yönetimi, sermaye yapısı kararları, kâr payı politikası, finansal performans (kârlılık), büyüme oranları ve borsa performansı ele alınarak sürdürülebilir büyüme ile olan ilişkisi incelenmiştir. 2010-2022 yılları arasındaki dönemler yıllık olarak toplamda 12 dönem olacak şekilde ve 28 firma ile analiz edilmiştir. Finansal karar değişkenleri olarak toplamda 11 finansal oran kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, finansal kararlar ile sürdürülebilir büyüme arasındaki ilişki Higgins (1977) Sürdürülebilir Büyüme, İçsel Büyüme, Sürdürülebilir Büyüme modelleri ile tespit edilmiştir. Çalışma bulgularına göre genel anlamda finansal karar değişkenleri ile sürdürülebilir büyüme modelleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sermayesi oranının ve aktif kârlılık oranının sürdürülebilir büyüme üzerinde anlamlı ve pozitif bir ilişkisini olduğu ve kaldıraç oranının sürdürülebilir büyüme oranı üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable growth rate provides the opportunity to show whether the firm can maximize its sales and income level without borrowing or needing an additional equity. The fact that the company does not have sufficient growth or has excessive growth poses a problem for the company. For this reason, the financial sustainability of the company and its sustainable growth rate are important. In the study, it is aimed to determine whether the financial decisions of the companies have an effect on sustainable growth and, if so, the direction and severity of the effect. In the study, the sustainable growth relations of companies traded in the BIST 100 Index and included in the BIST Sustainability Index are discussed using Higgins (1977), Internal Growth, Sustainable Growth models. In the study, the analyses were conducted by the panel data analysis method. In the study, the working capital of the company, which is important for sustainable growth, its capital structure, dividend policy, profitability rates, growth rates and stock market performance are discussed and its relationship with sustainable growth is examined. The periods between the years 2010-2022 were analyzed annually, with a total of 13 periods and 28 companies. A total of 11 financial ratios were used as financial decision variables. As a result of the study, the relationship between financial decisions and sustainable growth was determined by Higgins (1977) Sustainable Growth, Internal Growth, Sustainable Growth models. According to the results of the analysis, it has been determined that there is a significant relationship between financial decision variables and sustainable growth models in general. It has been concluded that the working capital ratio and the return on assets ratio have a significant and positive relationship with sustainable growth and the leverage ratio has no effect on the sustainable growth rate.