A framework for impacts of bio-architecture on social sustainability: Existing situation and possibilities
Biyo-mimarliğin sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri üzerine bir çerçeve: Mevcut durum ve olasiliklar
  1. Tez No: 819654
  2. Yazar: BERFİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, biyo-mimarlığın sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki mevcut etkilerini araştırmakta ve olumlu etkiler için olası kullanım potansiyellerini tartışmaktadır. İnsanların Dünya'yı etkileme biçimini değiştirebilmek için, tasarım ve üretim biçimlerinde köklü değişiklikler uygulanmalıdır. Bio-entegrasyonlar mimariye sürdürülebilirlik bağlamında önemli bir potansiyel sunmaktadır. Mimarlığın tasarlama ve yapma biçimlerini değiştirirken, sosyal sürdürülebilirlik özenle göz önünde bulundurulmalıdır. Bu araştırma, biyo-mimarlığın sosyal sürdürülebilirliğe mevcut ve muhtemel etkilerini araştırarak ikisi arasında bir köprü oluşturmayı amaçlamaktadır. Sosyal sürdürülebilirlik; sosyal etkileşim, katılım ve sosyal eşitlik parametreleri yardımıyla, mevcut biyo-mimari vaka incelemeleri ile araştırılır ve biyo-mimarlığın sosyal sürdürülebilirliği iyileştirmek için bir kolaylaştırıcı olarak olası kullanımları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the existing effects of bio-architecture on social sustainability and discusses the possible uses of bio-architecture to create positive impacts on social sustainability. To be able to shift the way we impact the Earth, radical changes should be implemented in the way people design and make. The bio-integrations to architecture offer significant potential for sustainability. As the third pillar of sustainability, social sustainability needs careful attention while enabling shifts in the practice. This research aims to create a bridge between the bio-integrations to architecture and social sustainability by assessing the existing and possible effects. Social sustainability is investigated in existing case studies of bio-integrated architecture through its parameters: social interaction, participation, and social equity. In addition to discussing the existing situation, the possible uses of bio-architecture as a facilitator for improving social sustainability are discussed.