Yeni nesil dizileme tekniği ile preimplantasyon genetik tarama yapılmış IVF/ıcsI hastalarının implantasyon ve canlı doğum oranlarının kadın yaşına göre retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the implantation and live birth rate of İVF/İCSİ patients with pre-implantation genetic screening by new generation sequencing technique, according to women's age
- Tez No: 819655
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada yeni nesil dizileme tekniğiyle preimplantasyon genetik tarama uygulanan IVF/ICSI hastalarının, kadın yaşına bağlı olarak implantasyon ve canlı doğum oranları incelenerek değerlendirilmiştir. Anne yaşının PGT yapılan embriyolara etkisi retrospektif olarak araştırılmıştır. Çalışma 01/08/2022- 31/05/2023 tarihlerini kapsayan Centrum Clinic Özel Ankara Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezine gelmiş 100 hastanın dosyası geçmişe dönük taranmıştır. Araştırmada NGS yöntemi kullanılarak PGT-A yapılan hastalar yaşlarına göre sınıflandırılmış genetik tarama sonucu iyi olan embriyoların transferlerinden sonra implantasyon ve canlı doğum oranları kadın yaşına göre değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the implantation and live birth rates of IVF/ICSI patients who underwent preimplantation genetic screening with the next generation sequencing technique were evaluated, depending on the female age. The effect of maternal age on embryos undergoing PGD was investigated retrospectively. In the study, the files of 100 patients who came to Centrum Clinic Private Ankara Women's Health and IVF Center between 01/08/2022 and 31/05/2023 were scanned retrospectively. In the study, patients who underwent PGT-A using the NGS method were classified according to their age, and implantation and live birth rates were evaluated according to female age after the transfer of embryos with good genetic screening results