Diasetil-6-gingerolün sentezi ve 6-gingerol ile biyolojik aktivitelerinin karşılaştırmalı olarak tayini
Synthesis of diacetyl 6-gingerol and comparative determination of its biological activities with 6-gingerol
- Tez No: 819668
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında Zencefil (Zingiber Officinale Rosc.) bitkisi kullanılarak bitkiden 6-gingerol bileşiği kromatografik yöntemlerle izole edilmiş ve yapı tayini yapılmıştır. Elde edilen bu sekonder metabolit asetatlanarak diasetil-6-gingerol elde edilmiştir. Her iki bileşik için antioksidan, antifungal, antimikrobiyal testler gerçekleştirilmiş olup ve ayrıca asetilkolin esteraz, bütirilkolin esteraz ve α-glikozidaz enzimleri üzerinde inhibisyon etkileri çalışılmıştır. 6-gingerolün 1000 µL'lik dozunda %89.7, 800 µL'lik dozunda ise %69.7'lik bir antifungal engelleme görülmüştür. Buna karşın diasetil-6-gingerolün 1000 µL'lik dozunda %100, 800 µL'lik dozunda ise %90.5'lik antifungal engelleme belirlenmiştir. Türev bileşiğin antioksidan potansiyelinin başlangıç bileşiğine göre daha az olduğu görülmüştür. Her iki molekülün çalışılan üç enzim üzerinde standart inhibitörlerden daha az inhibisyon etkisi belirlenmiştir. 6-gingerol ve diasetil-6-gingerol molekülleri S. Pneumoniae ve S. agalactia'ya karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, using the ginger (Zingiber Officinale Rosc.) plant, 6-gingerol compound was isolated from the plant by chromatographic methods and its structure was determined. This secondary metabolite obtained was acetate and diacetyl-6-gingerol was obtained. Antioxidant, antifungal, antimicrobial tests were performed for both compounds, and also their inhibition effects on acetylcholine esterase, butyrylcholine esterase and α-glucosidase enzymes were studied. An inhibition of 89.7% was observed at the 1000 µL dose of 6-gingerol, and 69.7% at the 800 µL dose. On the other hand, 100% inhibition was determined in 1000 µL dose of diacetyl-6-gingerol and 90.5% inhibition in 800 µL dose. It was observed that the antioxidant potential of the derivative compound was less than the starting compound. Both molecules had less inhibitory effects on the three studied enzymes than standard inhibitors. 6-gingerol and diacetyl-6-gingerol molecules showed antimicrobial activity against S. pneumoniae and S. agalactia.