Doğal dil işleme ile terör tehdit unsurlarının tespit edilmesi
Detection of terrorism threat elements with natural language processing
  1. Tez No: 819667
  2. Yazar: AHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüz dünyasında milyonlarca verinin anlaşılır hale getirilmesi önem kazanmıştır. Özellikle bu veriler kullanılarak suç teşkil eden konularda daha hızlı adımlar atılabilmesi için veri analizinin hızlı yapılabilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yapay zeka biliminin doğal dil işleme yöntemi ile gerçekleştirilen duygu analizi, olası can ve mal kayıplarının ortadan kaldırılmasına imkân sağlamaktadır. Ayrıca olası terör bölgelerinde bütün telsiz frekansları aynı anda dinlenerek terör örgütlerinin saldırıları doğal dil işleme yöntemleri ile analiz edilerek saldırı gerçekleşmeden engellenebilir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, terör tehdit unsurlarının tespiti için sanal ortamdaki metin, ses ve görüntü verilerinin analizinde yapay zeka biliminin doğal dil işleme yöntemleri kullanılmıştır. Böylelikle terör bölgelerinde terör unsurlarının görüşmelerinin analizi yapılarak, özellikle kolluk kuvvetlerinin sağlıklı müdahalesi ve can güvenliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında doğal dil işleme bilimi ile ilgili kavramsal yapı ve doğal dil işleme yöntemleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ele alınan yöntemler ile modeller oluşturulup sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, it has become important to make millions of data understandable. In order to take faster steps in criminal matters, especially by using these data, data analysis should be done quickly. In this context, sentiment analysis performed with the natural language processing method of artificial intelligence enables the elimination of possible loss of life and property. In addition, by listening to all radio frequencies at the same time in possible terrorist areas, the attacks of terrorist organizations can be analyzed with natural language processing methods, so that the attack can be prevented before it takes place. In this master's thesis study, natural language processing methods of artificial intelligence were used in the analysis of text, audio, and image data in the virtual environment for the detection of terrorist threat elements. In this way, it is aimed to ensure the healthy intervention of law enforcement officers and the security of life by analyzing the talks of terrorist elements in terror zones. In the thesis study, the conceptual structure and natural language processing methods related to natural language processing are mentioned in detail. Models were created with the mentioned methods and the results were presented.