Hamburger ekmeği yapımında değişik düzeylerde bitkisel katı yağ ile birlikte mono ve digliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri (DATEM) kullanılmasının ekmek nitelikleri üzerindeki etkileri
Effects of using different levels of shortening with diacetly tartaric acid esters of mono and diglycerides (DATEM) on hamburger breads quality characteristics
  1. Tez No: 85956
  2. Yazar: MURAT REİS AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ HAMBURGER EKMEĞİ YAPIMINDA, DEĞİŞİK DÜZEYLERDE BİTKİSEL KATI YAĞ İLE BİRLİKTE MONO VE DİGLİSERİDLERİN DİASETİL TARTARİK ASİT ESTERLERİ (DATEM) KULLANILMASININ EKMEK NİTELİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Murat Reis AKKAYA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ali ALTAN Yıl: 1999, Sayfa:40 Jüri : Prof. Dr. Ali ALTAN Prof. Dr. Hasan FENERCİOĞLU Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ERTEN Hamburger ekmeği yapımında, %4, %5, %6, %7 ve %8 oranlarında bitkisel kati yağ ile birlikte; %0, %0.25, %0.50, %0.75, %1 ve %1.25 oranlannda mono ve digliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri (DATEM) kullamlmasımn, ekmek nitelikleri (ekmek hacim verimi, gözenek değeri, ekmek verimi, Neuman pişme katsayısı, ekmek içi yumuşaklığı ve ekmeğin nem içeriği) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla denemelerde, ilgili fiziksel ve kimyasal ölçümlerin yam sıra duyusal değerlendirmeler de yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir, -Una, belirli sınırlar içerisinde katı yağ ve DATEM ilave edilmesi ile orantılı olarak; ekmeğin hacim verimi artmış, gözenek yapısı iyileşmiş, ekmek içi yumuşamış ve ekmeğin su içeriği artmıştır. -Yağ oranının %7den, DATEM oranının %1'den fazla olduğu katkı formülleriyle yapılan ekmeklerin niteliklerinde önemli bir iyileşme görülmemiş, hatta ekmeklerin bazı niteliklerinde gerilemeler olmuştur. -Yağ oranının %7'den, DATEM oranının %1'den az olduğu katkı formülleriyle yapılan ekmeklerin niteliklerinde bir iyileşme görülmesine rağmen en önemli artış; yağ oranının %7, DATEM oranının %1 olduğu formüllerle yapılan ekmeklerde belirlenmiştir. -Orta-iyi kalite bir una %8 şekerin yam sıra %6-8 katıyağ ve %0.75-1.25 DATEM katılarak beğenilir nitelikte Hamburger Ekmeği yapılabilir. Anahtar KelimelerrEkmek, Hamburger Ekmeği, DATEM, Katı Yağ, Ekmek Nitelikleri ffl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EFFECTS OF USING DIFFERENT LEVELS OF SHORTENING WITH DIACETYL TARTARIC ACID ESTERS OF MONO AND DIGLYCERTOES (DATEM) ON HAMBURGER BREADS QUALITY CHARACTERISTICS Murat Reis AKKAYA DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ali ALTAN Year: 1999, Pages:40 Jury : Prof. Dr. AH ALTAN Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ERTEN This study was carried out to investigate the effects of using different levels of shortening (4, 5, 6, 7 and 8%) and diacetyl tartaric acid esters of mono and diglycerides (DATEM) (0, 0.25, 0.5, 0.75, 1 and 1.25%) on the quality of hamburger bread. Sensory analyses was also performed to evaluate the bread quality. It is possible to summary results as follows : -Addition of shortening and DATEM to flour in defined interval values increased the volume yield, firmness in crumb structure and moisture content of bread and improved the grain structure. -There was no positive effects on the quality characteristics of bread produced with the addition of shortening more than 7% and DATEM more than 1%. Moreover, addition of those levels was also decreased the some characteristics of bread. -Although the quality of bread was improved when less man 7% shortening and less than 1% DATEM were used, the most important increase were obtained with the addition of 7% shortening and 1% DATEM. -Quality hamburger breads can be produced from good and moderate quality of flour by the addition of 8% sugar together with 7% shortening and 1% DATEM. Key Words : Bread, Hamburger Bread, DATEM, Shortening, Bread Characteristics IV