Havacılıkta sayısal video veri yolu standardı araştırması
Digital video data bus standard research in aviation
  1. Tez No: 819680
  2. Yazar: ASLIHAN PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hava araçlarında aviyonik sistemlerin gelişmesiyle birlikte video iletiminde yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi, hız, esneklik ve güvenirlilik gibi gereksinimler ortaya çıkmaktadır. Bu gereksinimler sonucunda çok çeşitli video veri yolları incelenmiş ve ilgili gereksinimleri gidermek amacıyla ARINC 818 protokülü yayınlanmıştır. Bu çalışmada ARINC 818 protokolü MATLAB Simulink programı üzerinden hem alıcı hem de verici bölümleri modellenmektedir. Model üzerinden 128*128 çözünürlüğünde RGB video iletimi gerçekleştirilmektedir. Giriş görüntüsü ile çıkış görüntüsü karşılaştırılmaktadır ve görüntünün bozulmadan başarılı bir şekilde iletildiği gözlemlenmektedir. Ayrıca R, G ve B olmak üzere tek kanal giriş ve çıkış görüntüleri de analiz edilmektedir. Analiz sonucunda görüntünün bozulmadığı tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of avionics systems in aircraft, requirements such as high bandwidth, low latency, speed, flexibility and reliability in video transmission are required. As a result of these requirements, a wide variety of video transmission protocols were examined and the ARINC 818 protocol has been released to address the relevant requirements. The ARINC 818 protocol is already in use for air vehicles. In this study, both the transmitter and receiver parts of the ARINC 818 protocol are modeled through MATLAB Simulink program. RGB video transmission with 128*128 resolution is transmitted through the model. The RGB input image is compared with the RGB output image and it is observed that the image is successfully transmitted without distortion. In addition, single channel input and output images, R, G and B, are also analyzed. As a result of the analysis, it is determined that the image is not distorted.