Etlik piliçlerin beslenmesinde safra tuzu,enzim ve probiyotik ilaveli ön-başlatma yemi kullanımının performans,kesim özellikleri ve besin madde sindirilebilirliği üzerine etkileri
The effects of using pre-starter diet supplemented with bile salt, enzyme and probiotic on performance ,slaughter characteristics and nutrient digestibility of broiler nutrition
  1. Tez No: 819701
  2. Yazar: ASLIHAN BOZTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada etlik piliç üretiminde safra tuzu, probiyotik ve enzim ilaveli ve ilavesiz ön-başlatma yemi kullanımının performans, kesim özellikleri ve besin madde sindirilebilirliği üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmadatoplamgünlük 60 adetetlikcivcivkullanılmştır. Civcivler her birinde 20 adet civciv bulunan 3 muamale grubuna rastgele ayrılmıştır. Araştırmanın ilk 10 günü civcivler standart başlatma yemi ya da safra tuzu, probiyotik ve enzim ilaveli veya ilavesiz ön-başlatma yemleri tüketmişler, daha sonra 11-42. günler arasında standart geliştirme ve bitirme yemleri ile beslenmişlerdir. Civcivler ilk beş gün yer bölmelerinde barındırılmış, daha sonra bireysel metabolizma kafeslerine yerleştirilmiştir. Yem ve su ad libitum olarak sunulmuştur. Deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artşı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı bakımından önemli düzeyde farklılık oluşmamıştır. Piliçlerin 42. güne ait kesim özellikleride benzerlik göstermiştir. Safra tuzu, probiyotik ve enzim ilaveli ön-başlatma yemi tüketilen grupta ham yağın sindirim derecesi önemli düzeyde yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the use of pre-starter diet with or without added bile salt, probiotic and enzyme on performance, slaughter characteristics and nutrient digestibility in broiler production were investigated. A total of 60 daily broiler chicks were used in the study. In the first 10 days of the study, the chicks consumed standard starter diet or pre-starter diets with or without added bile salt, probiotic and enzyme, then they were fed with standard grower and finisher diet between days 11-42. For the first five days, the chicks were housed in the floor pens, and then they moved to induvidial metabolism cages. Feed and water were offered ad libitum. There was no significant difference between the experimental groups in terms of live weight, live weight gain, feed consumption and feed conversion ratio. The slaughter characteristics of the chickens on the 42nd day were also similar. The digestibility of crude fat increased significantly in the group consumed pre-starter diet with bile salt, probiotics and enzymes.