Bir testin geleneksel yöntemle ve bilgisayarda uygulanmasıyla elde edilen puanlardan hesaplanan psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing the psychometric properties that obtained from the multiple choice test applied with paper-pencil test and computer based application
- Tez No: 81972
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET : Bu araştırmada, sayısal yeteneği ölçen çoktan seçmeli bir testin geleneksel kağıt-kalem testi olarak ve aynı testin bir de bilgisayarda uygulanmasıyla elde edilen puanlardan hesaplanan psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Temel araştırma türünde yapılan çalışma, Ankara Gaziosmanpaşa Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde hazırlık, lise 1., lise 2. ve lise 3. sınıflarında okuyan 81 kişilik öğrenci grubu üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere, sayılar arası ilişkiler ve sayı dizileri konusunda yetenek ölçen bir test formu geliştirilmiştir. Test, araştırmacı tarafından hazırlanan 60 test maddesi içinden, deneme uygulaması sonuçları ve uzman kanıları dikkate alınarak seçilmiş 40 maddeden oluşmaktadır. Testin kağıt-kalem testi olarak uygulanmasının yanında bir de bilgisayarda uygulanabilmesi için Microsoft Access programından yararlanılmıştır. Veri çözümlemede, testin iki farklı yöntemle uygulanması sonucunda elde edilen madde güçlük indeksleri, madde ayırıcılık gücü indeksleri, test puanı ortalamaları ve KR-20 güvenirlik katsayıları arasındaki farkların anlamlı olup olmadığını test etmek için hipotez testleri kullanılmıştır. İki farklı yönteme ilişkin test geçerliklerinin karşılaştırılmasında, sınıf düzeyi yükseldikçe puan ortalamalarının artış gösterip göstermediğine varyans analizi ile bakılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Microsoft Excel, SPSS ve Iteman adlı bilgisayar programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, testin kağıt-kalem testi olarak ve bir de bilgisayarda uygulanmasıyla elde edilen madde güçlük indeksleri arasında vemadde ayırıcılık gücü indeksleri arasında manidar bir fark olmadığı görülmüştür. Testin iki farklı uygulama yöntemine ilişkin aritmetik ortalamaları arasındaki ve KR-20 güvenirlik katsayıları arasındaki farkın manidar olmadığı, test geçerliklerinin her iki uygulama yönteminde de birbirine paralel olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to compare the psychometric properties that obtained from the measurement of numerical abilities with multiple choise test through paper-pencil test and computer based application. The subjects of the present study composed of 81 Gaziosmanpaşa Anatolian Girl Vocational High School students at Ankara. A numerical ability test, measuring the abilities of students in finding the relationships between the numbers and the number series is developed. Test is composed of 40 items and Microsoft Access program is used to conduct the test at computer environments. Hypothesis tests were used to find out the significance of differences between the KR-20 reliability coefficients, avarege scores, item discrimination power indexes and item difficulty indexes. Criterion groups were used in comparision of test validities obtained by the application of test in two different methods. The increase in the averages of the scores by the increase in grade levels were studied. In order to compare test validity for two different methods, the difference between the“criterion groups”average scores was analyzed through one way anaylsis of variance. Microsoft Excel, SPSS, and Iteman programs are used for data analysis. The results of the present study indicated that there is no a significant difference between the item difficulty indexes obtained through the application of test on paper-pencil and computer environments. Results also indicated that there is no significant difference between item discrimination power indexes that was obtained from the application of test in two different environments. In addition, study indicated that there is no a significant difference between avarage scores obtained in two different methods, andIV KR-20 reliability coefficients of the test applied with two different methods, and it was resulted that test validities in two different applications were in parallel direction.