Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yabancı uyruklu ortaokul öğrencilerinin karşılaştıkları sorunlar hakkındaki görüşlerinin incelenmesi (Antalya Konyaaltı örneği)
Examination of social studies teachers' opinions on the problems faced by foreign secondary students (Antalya Konyaaltı example)
  1. Tez No: 819746
  2. Yazar: SÜLEYMAN DUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma sosyal bilgiler öğretmenlerinin yabancı uyruklu ortaokul öğrencilerinin karşılaştıkları sorunlar hakkındaki görüşlerinin incelenmesini (Antalya Konyaaltı örneği), tespit edilmesini ve tespit edilen bu sorunlara çözüm önerisi getirmeyi amaç edinmiştir. Araştırmada Nitel araştırma yöntemi olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Konyaaltı ilçesinde (15) özel ve devlet ortaokulu ve bu ortaokullarda görev yapmakta olan (38) sosyal bilgiler öğretmenleri ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler sağlanmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Çalışmada sosyal bilgiler öğretmenleri görüşlerine göre yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarının dil sorunu, iletişim, uyum, akademik başarısızlık, akranları tarafından dışlanma, yine akranları tarafından argo kelimeler öğretilme, psikolojik sorunlar, kendi aralarında gruplaşma ve çeteleşme, başka bir dil öğrenmeye ihtiyaç duyulmaması ve dil kullanmaya direnç, Türk ebeveynlerin azınlık durumuna düşebilecekleri şeklinde endişesi, sosyal bilgiler dersi öğretim programı kaynaklı sorunların yaşandığı vb. sorunlar tespit olunmuştur. Sorunların çözümü ile ilgili olarak sosyal bilgiler dersi öğretim programına yabancı uyruklu öğrenciler ve yerleşik (Türk) öğrenciler için yeni konuların eklenmesi, dil eğitimlerinin verilmesi ve uyum çalışmaları ve uyum sınıflarının oluşturulması, öğretmenler ve öğretmen adaylarına yabancı uyruklu öğrencileri kapsayıcı hizmet içi eğitimlerin verilmesi, sosyal bilgiler dersi öğretim programına çok kültürlük dersinin eklenmesi, okul dışı öğrenme alanlarının genişletilmesi, seminer, konferans vb. çalışmaların yürütülmesi, konuyla ilgili nicel çalışmaların yapılması ve süre gelen çalışmaların belirli periyotlarda yenilenmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the opinions of social studies teachers about the problems faced by foreign secondary school students (Antalya Konyaaltı example), identify these problems, and propose solutions to the identified issues. In these research, a qualitative research method with a phenomenology design was used. Data was collected through semi-structured interview forms from (38) social studies teachers working in (15) private and state middle schools in Konyaaltı district during the 2022-2023 academic year and the collected data was analyzed using descriptive analysis. In the study, according to the opinions of social studies teachers, the problems of foreign students are language problems, communication, adaptation, academic failure, exclusion by their peers, being taught slang words by their peers, psychological problems, grouping and ganging up among themselves, not needing to learn another language, and resistance to using language, Turkish parents' concern that they may become a minority, problems stemming from the social studies curriculum, etc. problems have been identified. To address these problems, the study recommends adding new topics to the social studies curriculum that cater to foreign national and local (Turkish) students, providing language education and adaptation programs, establishing adaptation classes, offering inclusive in-service training for teachers and teacher candidates regarding foreign national students, adding multiculturalism courses to the social studies curriculum, expanding extracurricular learning opportunities, conducting seminars, conferences, and other activities, conducting quantitative studies on the subject, and periodically renewing ongoing efforts.