Geriatrik popülasyonda kullanılan kalıp türlerinin işitme cihazlarına olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mold types used in the geriatric population on hearing aids
- Tez No: 819747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada temel amacımız, işitme kaybı yaşayan hastalarda önemli rol oynayan çeşitli kulak kalıplarının ( sert kalıp, yumuşak kalıp ve hibrit kalıp) ileri yaşlı hastalarda deneyimlerini ve memnuniyetlerini araştırmaktır. Araştırma tiz frekanslarda işitme sorunu olan, aynı zamanda işitme cihazı kullanım süresi 3 ayı geçmiş olması gereken hastalarda yapıldı. İşitme problemi olmayan hastalardan örnek maksadıyla kulak kalıpları tahsil edildi. Bu kulak kalıplarından ortadüzey (hybrit) , sert ve yumuşak olarak kalıp türü yapıldı. Bu karşılaştırmaların yapılması için bazı gerekli testler sağlanmalıydı bunlar gerçek kulak kazanımı( GKK), kulaktaki gerçek oklüzyon kazanımı (GKOK) cihazlılarda kulağın gerçek kazanımı (GKCK) isimleriyle ifade edilen testlerdir. Çıkarılan bu kalıpların birbiriyle karşılaştırılmaları esas alındı ve kalıplar testten geçirilerek deneklere bu kalıpların rahatlığı için geri dönümlü bir test yapıldı. Çıkan farklara bakıldığında kazanç bakımından bu 3 kulak kalıbı türünde anlamlı farklar olmadığı görüldü. Fakat daha yumuşak olan kalıp ve orta sertlikte olan kalıp diğer türe göre kulakta dolgunluk hissi yarattığı gözlemlendi. Rahatlıkları bakımından ise sert kalıptan daha iyi olduğu anlaşıldı. Cihaz kullanan denekler teste girerken cihazları önce çıkartılıp test edildi daha sonra takıldıktan sonra tekrar odyolojik test yapıldı ve aralarında ciddi oranda farklar olduğu ortaya çıktı. Pes sesli frekanslarda GKEK hedefinde olduğu, ortalama kalıplarda ise bu değerin yükseldiği görüldü. 4000 Hz ve 6000 Hz gibi orta frekanslarda istenilen değerlere ulaşmak pek mümkün olmadı. Takılı olmayan testte ise GYMA(Günlük Yaşam içinde Amplifikasyon Elde Edilen Memnuniyet Anketi) ve ICPA(işitme cihazı performans anketi) değerleri daha yukarıda olduğu gözlemlendi. Ayrıca bu sonuçlar standart kalıpta işitme cihazının çok daha uzun sürelerce kullanıldığı anlaşılmıştır. Takılı olmayan senaryoda ICPA sonuçları ve cihaz kullanma süresinde paralel bir bağlantı olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada amaç yaşlı nüfusun, tüp takılmasıyla yaşanan memnuniyet artışını ve bununla beraber kalıplarda orta seviye kulak kalıbının daha makul olabileceğini araştırmak ve gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
Our main purpose in this research is to investigate the experiences and satisfaction of various ear molds (hard mold, soft mold) in elderly patients, which play an important role in patients with hearing loss. The study was carried out in patients who had hearing problems at high frequencies and who also had to use a hearing aid for more than 3 months. Ear molds were collected for sample purposes from patients who did not have hearing problems. Mold types were made from these ear molds as intermediate level (hybrid), hard and soft. In order to make these comparisons, some necessary tests had to be provided. These are the tests expressed with the names of real ear gain (GKK), true occlusion gain in the ear (GOKC) and real gain of the ear (GCC) in those with devices. The comparison of these patterns with each other was based on, and the patterns were tested, and a reversible test was given to the subjects for the comfort of these patterns. When the differences were examined, it was seen that there were no significant differences in these 3 earmold types in terms of gain. However, it was observed that the softer mold and the medium hard mold created a feeling of fullness in the ear compared to the other type. In terms of comfort, it was understood that it was better than the hard mold. While the subjects using the device were taking the test, their devices were first removed and tested, then after they were put on, the audiological test was performed again and it was revealed that there were serious differences between them. It was seen that it was in the target of SSPC in low-voiced frequencies, and this value increased in average patterns. It was not possible to reach the desired values at medium frequencies such as 4000 Hz and 6000 Hz. In the unplugged test, it was observed that the GYMA (Satisfaction with Amplification in Daily Life Questionnaire) and ICPA (hearing aid performance questionnaire) values were higher. In addition, these results showed that the standard molded hearing aid was used for much longer periods of time. In the unplugged scenario, it is understood that there is a parallel connection in the ICPA results and device usage time. The aim of the research is to investigate and observe the increase in satisfaction experienced by the elderly population with tube insertion, and in addition to this, middle-level ear molds may be more reasonable in molds.