Türkiye'de orkestra şefliği
Conducting in Turkey
- Tez No: 81975
- Danışmanlar: DOÇ. RENGİM GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Türkiye'de görev yapmış ve yapmakta olan Türk ve yabancı orkestra şefleri, bu şeflerin yurtiçi ve dışında yapmış oldukları etkinlikler, Türkiye'deki orkestralarda orkestra şefinin yetki ve yükümlülükleri, orkestraların Türk orkestra şeflerine bakış açılan incelenecektir. Ayrıca Türkiye'deki konservatuvarlarda orkestra şefliği eğitimi veren bölümler, bu bölümlerde görev yapan öğretim elemanları ile vermiş oldukları mezunlar da bu çalışmanın içinde yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, Turkish and foreign conductors who worked in Turkey, performances of those conductors in Turkey and abroad, the authority and the obligation of a conductor in the orchestras in Turkey and the attitude of the orchestras to the conductors will be examined. Also the education of conducting in the conservatories in Turkey, the teachers who work in these sections and the pupils graduated from these sections will take place in this work.