Ferit Tüzün'ün ''Çeşmebaşı Bale Süiti'' isimli orkestra eserinin müzikal analizi ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
A musical analysis and examination of conducting techniques of Ferit Tüzün's 'Çeşmebaşi Ballet Suite'
- Tez No: 898573
- Danışmanlar: PROF. RENGİM GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, ikinci kuşak Türk bestecilerinden Ferit Tüzün'ün 1965 yılında Türk balesini yapılandırma çalışmaları için Türkiye'ye davet edilen Dame Ninette de Valois'nın talebi üzerine 1954 yılında bestelemiş olduğu ''Anadolu Süiti'' isimli orkestra eserini revize ederek oluşturduğu ''Çeşmebaşı Bale Süiti'' isimli orkestra eserinin müzikal analiz ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelendiği bir çalışma niteliğindedir. Çalışma, eserin müzikal yapısı ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesinin yanında, Ferit Tüzün'ün hayatı, sanatçı kişiliği ve Türk Bale Müziği'ne katkılarını da kapsamaktadır. Çalışmada yapılan analizler ve bulgular sonucunda aydınlatıcı bilgiler sunmak amaçlanmıştır. Çalışmanın bütününe katkı sağlayacak dolaylı ve dolaysız alıntılarla ve çeşitli analizler sonucunda çalışmanın sonuca ulaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada, kaynak tarama ve doküman analizi yöntemi kullanılmış, analizler müzikal analiz ve orkestra şefliği teknikleri olmak üzere iki başlık altında gerçekleştirilmiştir. Orkestra şefliği teknikleri form analizi esnasında ortaya çıkan bölmeler üzerinden işlenmiş, kullanılan vuruş teknikleri şemalar halinde, yorumlama detaylarıyla birlikte partisyon üzerinde işaretlenerek açıklanmıştır. Bu çalışmada yapılan değerlendirme ve tespitlerin konservatuvar öğrenimi gören öğrenciler için yarar sağlayacağının düşünülmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the musical analysis and orchestral conducting techniques of the orchestral work titled“Çeşmebaşı Ballet Suite,”which Ferit Tüzün, one of the second-generation Turkish composers, created by revising his 1954 orchestral piece“Anatolian Suite.”This revision was made upon the request of Dame Ninette de Valois, who was invited to Turkey in 1965 to assist in the establishment of Turkish ballet. In addition to examining the musical structure and conducting techniques of the work, the research also covers Ferit Tüzün's life, artistic personality, and contributions to Turkish ballet music. The aim is to provide enlightening insights based on the analyses and findings. Through direct and indirect quotations, as well as various analyses, the research seeks to reach a comprehensive conclusion. The research employs the literature review and document analysis method, and the analyses are conducted under two main headings: musical analysis and orchestral conducting techniques. The conducting techniques are discussed through the sections identified during the form analysis, with beat techniques illustrated in diagrams and interpretation details marked on the score. The evaluations and findings in this research are considered significant in terms of providing benefits to students studying at conservatories.