Türk Medeni Kanunu ve Yargıtay kararlarına göre edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi
Liquidation of regime of participation in acquired property according to Turkish Civil Code and Supreme Court decisions
  1. Tez No: 819763
  2. Yazar: SEVİLAY EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İsviçre Medeni Kanunu'nda 1 Ocak 1988 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan“Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi”, 4721 s. Türk Medeni Kanunu ile 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girerek yasal mal rejimi haline gelmiştir. TMK m. 218-241 hükümleri arasında düzenlenen sistem; bünyesinde kendi esaslarını ve ilkelerini barındırmakta, genel borç ilişkilerinin dışında bir çizgi göstermektedir. Evlilik ile başlayan rejim, kanunda gösterilen sona erme halleri ile nihayete ermekte ve tasfiyesi gündeme gelmektedir. Bu tasfiye neticesinde, yasal rejimin devamı sırasında eşler tarafından edinilen mallar ya da sunulan katkılar, birer alacak kalemine dönüşür. Eşlerin yasal rejim boyunca edindikleri aktif malvarlıklarından borç mahiyetindeki pasif değerlerin çıkarılması neticesinde elde edilen artık değerin yarısı üzerinde tarafların katılma alacağı mevcuttur. Artık değere ulaşma yolunda değer artış payı alacağı, eklenecek değer, denkleştirme işlemi gibi enstrümanlar devreye girerler ve eşin alacak hakkı olan net değeri meydana getirirler. Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi içerisinde gerek hukuki niteleme gerekse değerleme yapma işlemi esnasında hususiyet arz eden birtakım malvarlıkları söz konusu olabilir. Şirket payları, borsa ve faiz gelirleri, marka ve patent hakkı, kredi ile alınan malvarlıkları gibi değerler söz konusu olduğunda bunların rejim içerisinde ele alınış yöntemi ayrı bir inceleme konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“Regime of Participation in Acquired Property”, which has been implemented as of January 1, 1988 in the Swiss Civil Code, 4721 p. It entered into force on January 1, 2002 with the Turkish Civil Code and became the legal property regime between spouses in Turkish Law. The system regulated between the provisions of Turkish Civil Code article 218-241; contains its own principles and principles, and shows a line outside the general debt relations. The regime that started with marriage comes to an end with the cases of termination indicated in the law and its liquidation comes to the fore. As a result of this liquidation, the goods acquired or the contributions offered by the spouses during the continuation of the legal regime become a credit item. The parties have participation receivables over half of the residual value obtained as a result of subtracting the passive values in the nature of debt from the active assets acquired by the spouses during the legal regime. In the way of reaching the residual value, instruments such as value increase share, value to be added, equalization process come into play and create the net value that the spouse has the right to claim. Within the liquidation of the regime of participation in acquired goods, there may be certain assets that are special during both the legal qualification and the valuation process. When it comes to values such as company shares, stock market and interest income, trademark and patent rights, and assets purchased with credit, the way they are handled within the regime constitutes a separate subject of examination.