Water management under climate change and its effects on reservoirs of large dams and spillway design
İklim değişikliği altinda su yönetimi ve büyük barajlarin rezervuarlarina ve dolusavak tasarimina etkileri
- Tez No: 819767
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İklim değişikliği, esas olarak su kaynaklarını etkileyen endişe verici bir konudur. Afganistan, iklim değişikliğine karşı en savunmasız ülkelerden biridir. Ülke, on yıllardır süren savaş ve çatışmalardan kaynaklanan veri eksikliği de dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Bu araştırma, iklim değişikliğinin Afganistan'ın farklı bölgelerindeki iki havza üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Kokcha ve Shakardara havzaları birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Çalışma 2050-2069 ve 2080-2099 dönemlerinde Representative Concentration Pathways (RCP4.5 ve RCP8.5) senaryoları dikkate alınarak yapılmıştır. Gelecekteki iklim verilerini hazırlamak için, Çift Modelli Karşılaştırma Projesi Aşama 5'ten (CMIP5) İklim Üzerine Disiplinlerarası Araştırma Modeli (MIROC5) kullanılmıştır. Her iki havzada da hidrolojik modelleme için SWAT modeli kullanılmıştır. 2050-2069 ve 2080-2099 dönemlerinde RCP4.5 senaryosu dikkate alındığında Kokcha havzasında yıllık su kapasitesinde sırasıyla yüzde 36,14 ve yüzde 32 azalma beklenmektedir. Ancak aynı dönemlerde RCP8.5 senaryosuna göre bu azalma yüzde 32,34 ve yüzde 20,25 olarak tahminlenmektedir. Bir barajın bulunduğu Shakardara havzasında, su mevcudiyeti RCP4.5 senaryosuna göre yüzde 71,47 ve yüzde 67,88 düşüş göstermekte ve buna göre söz konusu dönemlerde RCP8.5 senaryosu altında ise yüzde 63,03 ve yüzde 65,2 oranında bir azalma beklenmektedir. Havzadaki barajın (SWAD) 31,74 milyon metreküp su tedarik edecek şekilde tasarlanan rezervuarı, her iki senaryoda da gelecekte su kıtlığı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu çalışmanın sonucu, her iki havzada da iklim değişikliği dikkate alınarak su yönetimi planlaması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Climate change is a concerning issue that mainly affects water resources. Afghanistan is one of the most vulnerable countries to climate change. The country has many challenges including data deficiency due to decades of war and conflicts. This research aimed to investigate the impacts of climate on Kokcha and Shakardara watersheds, which have various characteristics. The study was performed considering Representative Concentration Pathways (RCP4.5 and RCP8.5) scenarios in the periods of 2050-2069 and 2080-2099. The Model for Interdisciplinary Research on Climate (MIROC5) from Coupled Model Intercomparison Project Phase 5 (CMIP5) was used to prepare future climate data. Soil and Water Assessment Tool (SWAT) model was employed for hydrological modeling in both watersheds. In the Kokcha basin, the annual water capacity indicated 36.14 percent and 32 percent decrease considering the RCP4.5 scenario in the periods of 2050-2069 and 2080-2099 respectively. However, it decrease by 32.34 percent and 20.25 percent using RCP8.5 at the same periods. In the Shakardara basin with an existing reservoir, water availability indicates 71.47 percent and 67.88 percent decline considering RCP4.5 scenario and will decrease by 63.03 percent and 65.2 percent under the impacts of the RCP8.5 scenario in the mentioned periods accordingly. The existing Shah wa Arus Dam (SWAD), which was designed to supply 31.74 x 106 cubic meters, will face water scarcity in the future under both scenarios. The result of this study can be used for water management planning considering climate change in both watersheds.