Devrim öncesi ve devrim sonrası Türkiye ve Mısır ilişkilerinin bir analizi
An analysis of Turkey-Egypt relations before and after the revolution
  1. Tez No: 819794
  2. Yazar: BİLGEHAN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden günümüze değin Mısır ile Türkiye arasında tarihi ve kültürel bir bağ bulunmaktadır. Tarihsel süreçler içerisinde Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler sürekli dengesiz bir şekilde ilerlemiştir. Batıya yönelik politikalar Türkiye Cumhuriyet'inin kurulmasından itibaren takip edilmeye çalışılmış ve batıyı örnek almak amacıyla bazı reform hareketleri geliştirilmiştir. ancak ülkede laikliğin benimsenmesiyle birlikte Ortadoğu ülkelerinden uzaklaşılmıştır. Bu gibi durumlar Mısır ile olan ilişkilere de yansıyarak iki ülke arasında soğukluğun girmesine neden olmuştur. Keza İsrail ile Araplar arasında yaşanan savaşlarda Türkler her zaman Arapların yanında olmuşlardır. Ancak Türklerin bu şekilde tavır sergilemeleri Araplar tarafından aynı şekilde karşılık görmeyerek samimi bir şekilde karşılanmamıştır. Türkiye ise Kıbrıs sorunundan dolayı yeni dost arayışları içerisine girmiş, ancak gene de Araplarla olan ilişkilerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. 1990 ve 2000'li yıllarda terör sorunlarıyla karşı karşıya kalan Türkiye bu süreçte dış politikasını Batıdan alarak Orta Doğu'ya yöneltmiştir. Mısır'da 2011 yılında yaşanan devrim hareketlerine destek veren Türkiye, bunun sonucunda Mısır'dan olumlu tepkiler almıştır. Özellikle Müslüman Kardeşler 'in devrim sonucunda yönetimi almalarının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler ivme kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a cultural and cultural bond between the history of Egypt and Turkey from the last period of the Ottoman Empire to the present day. Among historical educators, relations between Turkey and Egypt have always been uneven. Policies towards the West have been tried to be followed since the foundation of the Turkish Republic and some reform movements are continuing in order to take the West as an example. However, with the adoption of secularism in the country, it moved away from the Middle East countries. Such situations have also been reflected in the narratives with Egypt, causing a coldness between the two countries. Likewise, in the wars between Israel and the Arabs, the Turks have always been on the side of the Arabs. However, such an attitude of the Turks was not welcomed by the Arabs in the same way. Turkey, on the other hand, sought new friends due to the Cyprus problem, but there was no change in relations with the Arabs. Faced with terrorism challenges in the 1990s and 2000s, Turkey took its foreign policy from the West and directed it towards the Middle East. Supporting the revolutionary movements in Egypt in 2011, Turkey received positive reactions from Egypt as a result. Relations between the two countries gained momentum, especially after the Muslim Brotherhood eventually took over the management of the bookstore.