Suriyeli göçmenlerin mevcut görünümleri ve gelecek beklentileri: Antalya ili örneği
Current outlook and future expectations of Syrian migrants: The case of Antalya province
  1. Tez No: 819793
  2. Yazar: BİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN VELİ KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Social Work, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Antalya'daki Suriyeli Göçmenlerin Mevcut Görünümleri ve Gelecek Beklentileri”isimli bu tez çalışmasında; kuramsal anlamda göçün nedenleri, göçün sonuçları, göç türleri ve göç teorileri incelenmiştir. Bunun yanında göçmenlerin uyumu ve gelecek beklentileri ile 2011 yılından itibaren gerçekleşen Suriyeli göçü arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Bu ilişkiden hareketle Suriyeli göçmenlerin uyum durumları, gelecek beklentileri, sosyodemografik ve sosyo-kültürel özellikleri anlaşılmaya ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak Antalya'nın merkez ilçeleri olan Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinde yapılan uygulamalı bir alan araştırmasıdır. Alan araştırması 30.10.2021-30.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Anket uygulamasında 95 kişilik bir örneklem gruba ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; ankete katılanların cinsiyet ve medeni durum değişkenleri birbirine yakındır. Bunun yanında araştırmadaki katılımcıların %85,5'lik kısmı ise 18-40 yaş aralığında genç nüfusu oluşturmaktadır. Antalya'ya göç eden Suriyelilerin göç etmeden önceki mesleki dağılımlarına bakıldığında ise genellikle niteliksiz mesleklerle ilgilendikleri görülmektedir. Yapılan araştırmadan elde edilen bulgular dâhilinde; Suriyeli göçmenlerin Antalyalı yerel halk ile tam olarak bir uyum sağlayamadığı, saha çalışmasının yapıldığı ilçelerde genellikle Suriyelilerin toplu halde birlikte yaşadıkları ve yerli halk ile pek fazla diyaloglarının olmadığı görülmektedir. Bu durum ilk başlarda 'misafir' olarak görülen ancak on yılı aşkın bir süredir Türkiye'de yaşayan Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma isteklerinin yanında toplumsal huzurun sağlanabilmesi adına uyum süreçlerine ağırlık verilmesi gerektiği sonucunu çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Current Outlook and Future Prospects of Syrian Migrants in Antalya”In this thesis study; the causes of migration in the theoretical sense, the results of migration, types of migration and migration theories are analyzed. In addition, migrants' adaptation and future expectations and Since 2011, a connection has been tried to be established between Syrian migration. This Based on this relationship, the adaptation status, future expectations, sociodemographic and socio-cultural characteristics of Syrian immigrants were tried to be understood and analyzed. The study was conducted using quantitative research method in the central districts of Antalya, Kepez, A practical field study in Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı and Aksu districts research. The field research was conducted between 30.10.2021-30.12.2021. A sample group of 95 people was reached in the survey application. According to the findings obtained from the research; gender and marital status of the respondents variables are close to each other. In addition, 85.5% of the participants in the study The young population is between the ages of 18-40. Migration of Syrians migrating to Antalya When we look at their previous occupational distribution, we see that they were generally associated with unqualified occupations. It is seen that they are interested in Syrian migrants. Within the findings obtained from the research; Syrian migrants are seen to be interested in Antalian local not fully harmonized with the public, and in the districts where fieldwork was conducted, it was generally Syrians live together en masse and do not have much dialog with locals is observed. This has been the case for more than a decade, initially as 'guests'. Syrians under Temporary Protection Status living in the Republic of Turkey In addition to their desire to become citizens, harmonization in order to ensure social peace processes should be emphasized.