Şani-zade Mehmed Ataullah Efendi'nin tarih yazıcılığı
Şani-zade Mehmed Ataullah Efendi's writting of History
- Tez No: 81980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET KURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
11 ÖZET Vak'anüvîsler, padişah tarafından atandığı için, büyük bir kısmı resmî makamları memnun etmek ve hoşgörünmek gayreti içinde eserler vermiştir. Buna karşılık görüşlerini serbestçe belli bir üslûp içinde belirten vak'anüvîsler de olmuştur. Bunlardan birisi de Şânî- zâde Mehmed Atâullah Efendi'dir. Onun, hâdiselerin sebep ve neticeleri üzerinde durma gibi özellikleri Tarihi'ni ehemmiyetli kılmaktadır. Şânî-zâde Mehmed Atâullah Efendi, hemen hemen her alanda eserler vermek suretiyle ansiklopedist bir hüviyet taşır. Tarihi, özellikle Osmanlı devlet düzeninde meydana gelen bozuklukları net bir şekilde ortaya koyması bakımından kıymetlidir. Şânî-zâde, bu şekilde devletin yönetiminde söz sahibi kişilerin memleketin temel sorunları üzerine dikkatini çekmeye gayret etmiştir. Biz bu tezimizde Şânî-zâde Mehmed Atâullah Efendi'nin tarih yazıcılığını ortaya koymaya çalıştık. Tarih yazıcılığının kendisinden sonraki tarih yazarları için de bir rehber olduğunu söylememiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Most wakamivises or official historians tried in their works to satisfy and please the official authorities as they were appointed by the Sultan. However, there were also some wakaniivises who stated their opinions freely in a certain style of writing. One of them was Şânî-zâde Mehmed Atâullah Efendi. The fact that he emphasized on the reasons and results of the events makes his History important. That he produced works in almost every field earned him an encyclopedist character. His history writing is particularly important in that he explaines the disorder in the Ottoman state system in a very clear way. Şânî-zâde, thus, draws attention of the government authorities to the basic problems of the Empire. In this thesis, we tried to deal with Şânî-zâde Mehmed Atâullah Efendi's writting of history and explain its bases. We can also state that this history writting became a guide for subsequent history writers.