Hazar petrolleri alternatif taşıma güzergahlarına ilişkin bir değerlendirme
An Evaluation regarding alternative transportation routes of caspian oil
  1. Tez No: 81981
  2. Yazar: MÜGE COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Orta Asya ülkelerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, Hazar petrollerinin ve Türkmenistan tabii gazının dünya pazarlarına taşınması önem kazanmıştır. Azerbaycan petrol sahalarından petrolü işletmek ve taşımak için kurulan ve Amerikan, İngiliz, İsveç, Türk ve Azerbaycan petrol şirketlerinden oluşan Konsorsiyum, petrol taşıma yolları olarak Bakü-Novorossiysk, Bakü-Supsa ve Bakü-Ceyhan güzergahlarını tespit etmişlerdir. Petrol taşıma yollarının belirlenmesinde, ekonomik olduğu kadar siyasal faktörler de etkin rol oynamaktadır. Halen mevcut olan Bakü- Novorossiysk ve Bakü-Supsa petrol hatları, Bakü-Ceyhan hattı ile kıyaslandığında aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmaktadır: Söz konusu hatlar Bakü-Ceyhan güzergahına nazaran daha kısa ve ucuz olmalarına karşın, uzun vadede, Hazar Denizi Çıralı-Azeri-Güneşli petrol sahalarından çıkarılacak senelik 35 milyon ton petrolü taşıyabilecek kapasitede değildirler. Novorossiysk ve Supsa limanlarından Karadeniz üzerinden tankerlerle Türkiye'deki boğazlardan taşınacak petrol hayati tehlike ve çevre kirliliği riski taşımaktadır. Bu etkenlerin yanısıra, stratejik nedenlerle Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin petrol taşıma yollan üzerinde Rusya Federasyonu'nun etkinliğini istememektedir. Bakü- Ceyhan hattının 1750 kilometre uzunlukta olması ve yaklaşık 3-3.5 milyar dolara mal olacak olması, özellikle dünya petrol fiyatlarının düştüğü bu günlerde konsorsiyum şirketlerinin bu hatta ilişkin kararlarında etkili olmaktadır. Son zamanlarda yukarıdaki petrol sahalarında yapılan sondajlarda, bazı kuyuların petrolsüz ve kuru olarak bitirilmeleri, Konsorsiyum şirketlerini, Hazar Denizi petrol rezervlerini yeniden incelemeye, yeni ve gerçek rezerv miktarlarını hesaplamaya veıu tespit etmeye yönlendirmiştir. Petrol rezervlerinin beklenen miktarlardan az olması durumunda, Bakü-Novorossiysk veya Bakü-Supsa hatları daha ekonomik gözükmektedir. Bakü-Ceyhan petrol boru hattının yapımı, Türkiye ekonomisi için önemli faydalar sağlayacaktır. Taşınacak petrolden sağlanacak gelir, boru hattı yapımı ile ortaya çıkacak iş imkanları, boru hattının bazı malzemelerinin Türkiye'de yapılmasının sanayiye getireceği canlılık, Türkiye açısından önemli kazanç kaynaklan oluşturacaklardır. Petrol taşımacılığında uzun vadeli düşünüldüğünde, Kazakistan petrollerinin de Azerbaycan petrolleri ile birlikte Akdeniz'e taşınması halinde, Bakü- Ceyhan boru hattının yapımı zorunlu olacaktır. Ancak, şu anda taşınacak petrol miktarının az olması ve Bakü-Novorossiysk veya Bakü-Supsa hatlarının varolması nedeni ile Konsorsiyum şirketleri tercihlerini yukarıdaki hatlardan biri için kullanabilirler. Fakat, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının gelecekte yapılacağına da kesin gözle bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Following the Central Asia countries obtaining of their independence, the transportation of Caspian oil and Turkmenistan natural gas to world markets have gained importance. The consortium, established to produce and transport the oil from the Azerbaijan petroleum fields, comprising of American, British, Swedish, Turkish and Azerbaijan petroleum companies, has determined Baku-Novorossiysk, Baku-Supsa and Baku-Ceyhan routes for the transportation of the crude oil. In the determination of the oil transportation routes, the political factors as well as economic factors play an influential role. When the existing Baku-Novorossiysk and Baku-Supsa pipeline routes are compared to Baku- Ceyhan pipeline route, the following results come into the picture: Although these above mentioned pipelines are shorter and cheaper compared to Baku-Ceyhan route, in the long run they do not have the capacity to transport the annual 35 million tons of oil to be produced from Caspian Sea Çıralı- Azeri-Güneşli oil-fields. The oil loaded in from the Novorossiysk and Supsa ports in the Black Sea and to be transported through the Bosphorus in Turkey by tankers, poses the risk of endangering lives and environment. Besides, due to strategic reasoning, United States of America (USA) does not want Russian Federation to have an influence over the petroleum transportation routes. Baku-Ceyhan route being 1750 km long and estimated to cost approximately 3-3,5 billion US dollars, is an influential factor in the decisions of the consortium companies concerning this pipeline, especially when the global oil prices are low. The completion of some oil wells without petroleum and being dry during recent drillings made in the above mentioned oil-fields, has directed the consortium companies to re-evaluate the Caspian Sea petroleum reserves and to recalculate and determine the new and realistic reserve amounts. In case of reserve amounts turn outto be lower than the expected, the Baku-Novorossiyk and Baku-Supsa pipeline routes seem to be more economic. The construction of Baku-Ceyhan pipeline shall provide important benefits for the Turkish economy. The revenue obtained from the transpoted oil, the provision of new labor possibilities with the construction works of the pipeline, the vigour brought to the industry with the procurement and manufacturing of some materials of the pipeline within Turkey, shall constitute important revenue sources from Turkey's point of view. When long term oil transportation is envisaged, the construction of Baku-Ceyhan pipeline route becomes imperative, if Kazakhstani oil is to be transported to the Mediterranean together with Azerbaijani oil. But, due to the oil amount being low at the present and the existence of Baku-Novorossiysk and Baku- Supsa pipeline routes, the Consotium Companies may opt for any of the above mentioned routes. However, the construction of Baku-Ceyhan oil pipeline is definitely going to be a reality in the future.